PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company na sprzedaż części udziałów Rafinerii Gdańskiej. Kontrakt ma związek z przejęciem Lotosu, który był właścicielem rafinerii, przez Orlen.
Umowa, jaka została zawarta z Saudyjczykami wynika z decyzji Komisji Europejskiej, która nie zgodziłaby się na fuzję Orlenu z Lotosem przez odprzedaży części aktywów w rafinerii.
– W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku. Jej łączne moce przerobowe to 210 tys. baryłek dziennie. Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce – podał PKN Orlen w komunikacie.
Z kolei prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zauważył, że zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu.
– Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w kilku różnych obszarach. Gwarantuje to dalszy dynamiczny rozwój bieżącej działalności, ale też skuteczne wejście w nowe linie biznesowe. Oznacza to dla nas nowe możliwości wzrostu. Umożliwią nam one dalszy rozwój w perspektywicznych obszarach, w tym produktach zapewniających wysoką marżę – podkreślił Obajtek w komunikacie.
Krok naprzód dla Aramco
Jak zaznaczono, inwestycje w Polsce to krok milowy dla Aramco na drodze do realizacji długoterminowej strategii wzrostu mocy w obszarze zintegrowanych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych. Będzie to też wsparcie w dywersyfikacji portfolio produktów w całym łańcuchu przetwarzania węglowodorów. Transakcja ma również na celu zapewnienie solidnych podstaw do dalszego rozwoju biznesu oraz wdrożenia strategii Aramco w zakresie zwiększania ich zdolności liquids-to-chemicals do 4 mln baryłek dziennie – dodano.
– Zawarte transakcje cementują obecność Aramco na kluczowym rynku europejskim i zapewniają wyjątkową okazję do rozwoju nowych strumieni biznesowych liquid-to-chemicals. Dzięki nim mamy zamiar wzmocnić naszą globalną obecność w segmencie downstream i wesprzeć dywersyfikację naszego portfolio. Równocześnie dążymy do dalszego rozwoju naszego portfolio produktowego w ramach realizowanej obecnie przez nas strategii transformacji w segmencie downstream – powiedział Mohammed Y. Al Qahtani z Aramco, cytowany w komunikacie.
W informacji zaznaczono, że PKN Orlen i Aramco realizują również umowę, w ramach której Aramco dostarczy surowiec pokrywający ok. 45 proc. zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę naftową. Ponadto PKN Orlen, Aramco oraz SABIC podpisały porozumienie o współpracy dotyczące przygotowania studium wykonalności i analiz technicznych dla potencjalnego wspólnego projektu petrochemicznego w Gdańsku.
PAP/opracowanie własne
Polecamy:
- Orlen kupi 5 dodatkowych tankowców z Morza Północnego od Saudi Aramco
- Wybuch w płockiej rafinerii Orlen. Dwie osoby zginęły [AKTUALIZACJA]
- Saudi Aramco tworzy swoje biuro. Stawia na znanych polskich menadżerów