W bazie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) stworzonej dla polskich przedsiębiorców chcących działać na rzecz odbudowującej się Ukrainy znajduje się 1,8 tys. firm, poinformował ISBnews prezes PAIH Paweł Kurtasz.
– Obecnie mamy zarejestrowanych w bazie ok. 1800 polskich firm, które chcą inwestować w Ukrainie, od małych poprzez całkiem duże. Wątek odbudowy Ukrainy zaczyna nabierać tempa, gdyż każde państwo w czasie trwania wojny musi być w stanie funkcjonować. Pojawiają się więc inicjatywy ukierunkowane na inwestycje już w tej chwili na Ukrainie. Aczkolwiek względy bezpieczeństwa mają tutaj priorytetowy charakter. PAIH chce wrócić ze swoją obecnością do Kijowa – ale nie zrobimy tego, dopóki nie będziemy uważali, że sytuacja jest ustabilizowana – powiedział Kurtasz w rozmowie z ISBnews.
Czytaj także: Polskie firmy chcą odbudowywać Ukrainę. PFR TFI mogłoby je wesprzeć
Przygotowania do przetargów ONZ
PAIH jest obecnie procesie przygotowywania polskich firm do uczestnictwa w przetargach organizowanych przez ONZ.
– Na chwilę obecną muszą pojawić się stymulanty, które będą powodowały proces odbudowy. W tej chwili ONZ przygotowuje się do prowadzenia przetargów w procesie odbudowy Ukrainy, my jako PAIH przygotowujemy firmy do uczestnictwa w tych przetargach. Podobnie wyglądają działania przygotowywane przez Bank Światowy – również bierzemy w tym udział jako consulting dla firm – powiedział prezes.
PAIH gotowa udzielić wsparcia
Odbudowa Ukrainy finansowana kapitałem wewnętrznym tego kraju będzie wymagać przeorientowania formy wsparcia polskich firm przez Agencję.
– Na pewno pojawią się również procesy związane z odbudową Ukrainy zasilane kapitałem wewnętrznym, ukraińskim, który jest niemały – to jest duża liczba sporych, prywatnych firm – natomiast będą to zasady nakreślone przez rynek ukraiński, rząd ukraiński. Będziemy wspierać również polskie firmy, ale charakter naszych działań będzie inny niż ten, gdzie proces odbudowy Ukrainy będzie finansowany ze środków zewnętrznych m.in. z Banku Światowego – wyjaśnił Kurtasz.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Nie możemy mówić o tym, że w procesie odbudowy Ukrainy powstanie nowy Plan Marshalla, porównywalny do odbudowy Niemiec po wojnie, ponieważ nie mamy tak skonstruowanych źródeł finansowania. Ale możemy mówić o tym, że z Planu Marshalla możemy wyciągnąć wnioski co do tego, jak odbudować Ukrainę – podsumował prezes PAIH.
PAIH jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez zagraniczne biura handlowe (ZBH).
Polecamy też:
- Zatory ukraińskiego zboża. KE chce je zlikwidować
- Prezydent Wołodymyr Zełenski w Polsce. Rozmowy o dostawach broni i ukraińskim zbożu
- Po wojnie Ukraina będzie konkurować z Polską o inwestorów. „Trzeba to już uwzględnić w strategii gospodarczej” [WYWIAD]