Liczba małych instalacji OZE wzrosła do 4 259 w 2022 roku. Ponad 70 proc. z nich stanowią instalacje fotowoltaiczne, podał Urząd Regulacji Energetyki.
Rok wcześniej w rejestrze URE było 1 932 małych instalacji. Skokowy wzrost wynika jednak w pewnym stopniu ze zmiany definicji.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pod pojęciem małej instalacji należy rozumieć instalację o łącznej mocy zainstalowanej od 50 kW do 1 MW, przyłączoną do sieci o napięciu niższym niż 110 kV. Do końca 2021 r. do rejestru wytwórców małej instalacji wliczano natomiast instalacje mniejsze, czyli o maksymalnej mocy 0,5 MW – tłumaczy URE w komunikacie.
Więcej instalacji, więcej zielonej energii
Urząd opracowuje i publikuje raporty na temat wytwarzania energii w małych instalacjach OZE od 2016 r.. W ciągu tych ośmiu lat liczba wytwórców energii w instalacjach tego rodzaju wzrosła sześciokrotnie – na początku wynosiła około 400 podmiotów. Ilość produkowanej energii wzrosła natomiast ponad pięćdziesięciokrotnie.
Czytaj także: Wiceminister klimatu: Energetyka odnawialna będzie rozwijać się szybciej niż planujemy [WYWIAD]
W 2022 roku liczba wytwórców energii w małych instalacjach wzrosła z 1292 do 2448. To wzrost o blisko 90 proc., podał Urząd.
Z kolei liczba zarejestrowanych instalacji zwiększyła się o 2327 jednostek, z 1932 do 4259, co oznacza wzrost o 120 proc. Ponad 70 proc. z nich – 3056 instalacje – to fotowoltaika.
– Znacząco wzrosła również całkowita moc małych instalacji: z 1 GW do ponad 3 GW, a w konsekwencji także ilość wyprodukowanej przez nie energii: z 532 GWh do 6,7 TW – czytamy dalej.
Dane pokazuje też poniższa grafika.
Dominuje energia ze słońca
Najwięcej energii pochodziło z elektrowni fotowoltaicznych. Wyprodukowały one ponad 4,6 TWh, co stanowi 69 proc. całej energii wytworzonej przez małe instalacje OZE.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Na drugiej pozycji znalazły się instalacje biogazowe, które wytworzyły prawie 1,4 TWh energii. Było to około 20 proc. energii wyprodukowanej przez małe instalacje w 2022 r.
– Kolejne miejsca należały do instalacji wiatrowych z ponad 6 proc. udziałem w produkcji i elektrowni wodnych (4 proc.). Marginalne znaczenie w zestawieniu wciąż mają instalacje biomasowe, które wytworzyły zaledwie 0,11 proc. całej energii pochodzącej z małych instalacji OZE – zauważa URE.
Polecamy też:
- Ponad dwa razy więcej prądu z mikroinstalacji. Są dane za 2022 rok
- Co zrobić, gdy energii jest za dużo? Dziś wyłączamy OZE. Ale rząd zapowiada zmiany
- Emisje z energetyki jeszcze wzrosły, ale to już koniec. „To początek końca ery paliw kopalnych”
- Świat coraz bardziej stawia na OZE. Prawie połowa nowych instalacji w Chinach