Aż 19 proc. Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Z kolei co dziesiąty dorosły Polak nie jest w stanie odłożyć co miesiąc ani złotówki, wynika z najnowszego raportu Intrum ECPR Pulse 2024.
Jaka jest sytuacja finansowa Polaków? Z danych zebranych przez autorów raportu wynika, że aż 31 proc. badanych Polaków uważa, że nie zarabia wystarczająco dużo, aby żyć komfortowo i bez stresu. Co więcej, 25 proc. z nich wydaje od 61 do 80 proc. swojej wypłaty na opłacenie rachunków i kredytów, co pozostawia niewiele miejsca na budowanie poduszki finansowej.
Czytaj również: Coraz większe problemy z odkładaniem oszczędności. Grecy i Polacy na szarym końcu w UE
Co dziesiąty z nas nie odkłada nic
Jedynie 46 proc. Polaków jest w stanie regularnie odkładać pieniądze każdego miesiąca, aby móc pokryć nagłe wydatki lub oszczędzić na swoje cele. Zaskakujące jest również to, że 11 proc. respondentów nie odkłada co miesiąc ani złotówki.
– Trudno się temu jednak dziwić, kiedy 13 proc. badanych nie jest pewnych, czy da radę ze swoich zarobków zapłacić rachunki, a 64 proc. wskazuje, że ma obecnie mniej pieniędzy niż rok temu. Pokazuje nam to, jak zła w ostatnim roku stała się sytuacja finansowa Polaków. Przyczyn możemy upatrywać między innymi w ciągle rosnących cenach produktów – mówi Kamila Stachowicz, ekspertka Intrum.
W efekcie, aż 19 proc. Polaków nie ma żadnej rezerwy finansowej. Mniej niż tysiąc złotych oszczędności posiada 11 proc. badanych, podczas gdy 34 proc. gromadzi większe kwoty, ale wciąż mniejsze niż 10 tys. zł. Tylko 38 proc. Polaków deklaruje posiadanie zasobów większych niż 10 tys. zł.
Jak oszczędzają inni?
Porównując sytuację Polaków do mieszkańców innych części Europy, wyniki nie napawają optymizmem. W raporcie Intrum ECPR Pulse 2024, aż 53 proc. mieszkańców północnej Europy regularnie odkłada pieniądze, co stanowi o 7 punktów procentowych więcej niż w Polsce. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę znaczne różnice w zamożności między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
– Pod względem oszczędzania, choćby minimalnych kwot, Polska jest lepsza również od Europy Centralnej i Południowej (w obu przypadkach po 14 proc.). Jedynie w Europie Wschodniej ten odsetek jest niższy i wynosi 10 proc. Dane te jasno pokazują nam, że z podobną sytuacją jak Polacy mierzy się również reszta Europy. Bez względu na to, o którym regionie kontynentu mówimy, zgromadzone środki są często zbyt małe, by zapewnić bezpieczeństwo finansowe – dodaje Stachowicz.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Nie jest łatwo, ale jest nadzieja
Według raportu “Budżety domowe Polaków” Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, co piąta osoba twierdzi, że w razie straty pracy, nie dałaby rady utrzymać się nawet przez miesiąc. 17 proc. badanych miałoby środki wyłącznie na miesiąc, a 36 proc. starczyłoby pieniędzy na co najmniej pół roku, z czego 14 proc. nawet na dłużej niż rok.
Jednakże, nie wszystko stracone. Badanie „Plany finansowe Polaków na 2024 roku” pokazuje, że 40 proc. z nas planuje odkładać pieniądze, a 26 proc. deklaruje chęć lepszego kontrolowania swoich wydatków.
Polecamy także:
- Oszczędności Polaków wzrosły, ale inflacja zjada ich wartość
- Polacy lubią gotówkę. Ponad połowa w ten sposób przechowuje swoje oszczędności
- Inflacja pożera nasze oszczędności, a my biernie się przyglądamy. Aktywne inwestycje to nie w naszym stylu