Firma mPay podpisała list intencyjny z jedną z największych instytucji finansowych w Ukrainie – Universal Bankiem. Polski fintech stworzy dla Ukrainy dedykowany system przekazów pieniężnych. Firma ogłosiła również wprowadzenie własnej karty debetowej we współpracy z Visa.
Karta debetowa umożliwi użytkownikom mPay płacenie za zakupy stacjonarne, transakcje internetowe oraz wypłacanie gotówki z bankomatów. Ma być kompatybilna z Google Pay oraz Apple Pay. Od momentu wprowadzenia na rynek, z usług firmy skorzystało 1,5 mln użytkowników, a nowa funkcjonalność karty debetowej, jak tłumaczy mPay, ma dalej zwiększyć popularność ich aplikacji.
Czytaj także: Banki zarabiają jak nigdy dotąd. Ich zyski urosły o jedną piątą
– Otwieramy nowy rozdział płatności mobilnych, a karta debetowa mPay jest kamieniem milowym uzupełniającym nasz ekosystem płatniczy. Zgodnie z obraną przez nas strategią, dynamicznie i stabilnie kroczymy ścieżką rozwoju superaplikacji fintechowej. Stale aktualizujemy naszą ofertę usług finansowych, wdrażając kolejne funkcjonalności, co buduje naszą przewagę rynkową, czyniąc aplikację konkurencyjną wobec aplikacji bankowych, a spółkę bardziej atrakcyjną dla inwestorów – mówił na konferencji prasowej Andrzej Basiak, CEO mPay.
Nie są to jedyne zmiany w mPay. Nowe funkcje w firmowej aplikacji mają oferować swoim użytkownikom płatności np. za bilety komunikacji miejskiej w ponad 130 miastach, kolejowe – krajowe i regionalne, przejazdy autostradami czy parkowanie w 90 polskich miastach. mPay ma również ułatwić opłacanie rachunków lub doładowanie telefonu.
W planach spółki jest także wprowadzenie płatności za tankowanie bez wychodzenia z samochodu, obsługa biletów SKM w Trójmieście oraz nowe produkty pożyczkowe do 20 tys. zł.
Firma chce usprawnić transfery pieniężne na Ukrainę
Współpraca mPay z ukraińskim Universal Bankiem zakłada szybką realizacje przekazów pieniężnych do Ukrainy. Firma chce stworzyć dla banku dedykowany system przekazów pieniężnych, który będzie opierał się na prowadzeniu głównego rachunku, z którym będą powiązane rachunki techniczne – każde z indywidualnym numerem rachunku bankowego – które z kolei będą identyfikatorem klientów indywidualnych.
– Według danych z Urzędu ds. cudzoziemców, w Polsce mieszka ok. 1,5 mln ukraińskich uchodźców. 755 tys. czerpie dochody z pracy w Polsce, a jakąś ich część przekazuje swoim bliskim w Ukrainie. Do tej pory procedura przelewów międzynarodowych była skomplikowana dla tych ludzi. Dzięki współpracy z Universal Bankiem uprościmy ją na tyle, że będzie ograniczać się do wpłaty środków na odpowiednie konto – podkreśla CEO mPay S.A.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– System, który wdrażamy dla Banku będzie opierał się o mechanizm indywidualnych rachunków powiązanych z rachunkiem głównym. Mechanizm ten jest powszechnie wykorzystywany u masowych wystawców rachunków. My planujemy go połączyć z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami płatniczymi, już dostępnymi w mPay, by z ich pomocą zrealizować system szybkich transferów pieniężnych do Ukrainy. Ukrainiec pracujący w Polsce lub chcący po prostu przesłać pieniądze do rodziny, wpłaci środki na indywidualny rachunek, a wpłata zostanie przekazana na wskazane przez niego konto ukraińskie – mówił na konferencji prasowej Karol Zielinski, członek zarządu mPay.
Universal Bank jest również właścicielem Monobanku, pierwszego ukraińskiego banku bez stacjonarnych oddziałów, który posiada jedną z najczęściej pobieranych aplikacji finansowych przez Ukraińców. Ukraiński bank chciałby w przyszłości stać się 10 proc. akcjonariuszem mPay.
Co z bezpieczeństwem pieniędzy?
Kwestia bezpieczeństwa transferów pieniężnych jest dwusegmentowa – bezpieczeństwo technologiczne i regulacyjne. mPay ma na celu również weryfikacje użytkownika i bezpieczeństwo jego danych. We wszystkich tych obszarach firma zapewnia, że jest odpowiednio przygotowana.
– Kwestia bezpieczeństwa tych przekazów jest tak naprawdę dwusegmentowa. Z jednej strony mamy bezpieczeństwo technologiczne, w rozumieniu technicznym. I tutaj jesteśmy absolutnie na to gotowi pod każdym względem. To co robimy dzisiaj dla Polski i Unii Europejskiej, te same mechanizmy, czy to szyfrujące, czy licencje i narzędzia bezpieczeństwa cyfrowego, które posiadamy, zamierzamy przenieść na rynek ukraiński. Jesteśmy gotowi zapewnić to bezpieczeństwo w takiej formie w jakiej powinniśmy, zgodnie z regulacjami i obecnymi standardami. Mamy dopasowane regulaminy, umowy czy procedury związane z zarządzaniem ryzykiem, przeciwdziałaniu prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Mamy już obecne także pierwsze mechanizmy weryfikacji pochodzenia środków – przekazał w rozmowie z 300Gospodarką, Karol Zielinski, członek zarządu mPay.
Polecamy także:
- Pokolenie Z Polaków jest liderem korzystania z płatności zbliżeniowych i bankowości cyfrowej
- Wykres Dnia: Te dane największego banku w kraju pokazują, jak mocno Polacy postawili na płatności mobilne
- Polacy coraz chętniej korzystają z banku przez internet. Ponad 22 mln aktywnych użytkowników
- BLIK wchodzi na Słowację. Tamtejsze banki będą korzystać z polskiej technologii