Liczę, że w tym roku zbliżymy się do ok. 3,5 mln uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych i przekroczymy ponad 20 mld zł aktywów – powiedział w piątek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak dodał, wierzy, że w tej dekadzie w programie oszczędzać będzie 6 mln pracowników.
1 marca ruszył tzw. autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Oznacza to, że osoby, które wcześniej złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostaną automatycznie zapisane do programu. Jeśli nadal nie chcą oszczędzać w PPK, muszą do 31 marca ponownie złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji.
W ciągu roku do PPK dołączy 1 mln osób
W programie wp.pl prezes PFR przekazał, że obecnie jest ponad 2,5 mln osób w PPK.
– Nie ukrywam, że jak wdrażaliśmy 3 lata temu PPK liczyliśmy na większą partycypację, ale trafiliśmy na bardzo trudny okres. Niska partycypacja była wśród służby zdrowia, nauczycieli oraz małych i średnich firm, natomiast jeśli chodzi o większe firmy, to często partycypacja przekracza 50 proc. Są firmy, gdzie wynosi 70 proc. – powiedział Borys.
– Liczę, że w tym roku zbliżymy się do ok. 3,5 mln uczestników, przekroczymy ponad 20 mld zł aktywów w PPK. Wierzę, że w tej dekadzie program naprawdę stanie się powszechny i będziemy mieli 6 mln, ponad 50 proc. partycypacji, na czym nam zawsze zależało – podkreślił prezes PFR.
Jak przekonywał, PPK są innym systemem niż OFE.
– Jest to w pełni prywatny system, pieniądze są na naszym prywatnym rachunku PPK. W przeciwieństwie do OFE, możemy je w każdej chwili wypłacić. Oczywiście wtedy tracimy część zachęt i zwolnienie podatkowe, ale absolutnie to są nasze prywatne oszczędności – zaznaczył Borys.
Pomimo dobrowolnego uczestnictwa w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych, 74 proc. obecnie żyjących ludzi traci na ich wprowadzeniu, w tym 96 proc. emerytów. Dzieje się tak dlatego, że koszty PPK poniosą wszyscy, ale skorzystają tylko osoby aktywne zawodowo – wynika z raportu GRAPE. Pisaliśmy o tym tu.
Jak wyglądają składki?
Podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mają możliwość obniżenia składki do 0,5 proc.) i 1,5 proc., które wpłaca pracodawca. Na rachunek uczestnika PPK trafiają także dopłaty od państwa: jednorazowa wpłata powitalna (250 zł) i dopłaty roczne (240 zł).
Autozapis dotyczy pracowników w wieku 18 – 55 lat. Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, ale nie ukończyli 70 lat, aby przystąpić do programu, powinni złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK.
Polecamy:
- Większość ludzi traci na wprowadzeniu PPK. Skorzystają tylko młodzi pracownicy, a koszty poniosą wszyscy
- Autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tych terminów lepiej nie przegapić [EXPLAINER]
- Czy PPK staną się remedium na emerytalną niepewność? – wywiad z szefem sprzedaży PKO TFI
- Pracownicze Plany Kapitałowe. Na co zwracać uwagę?