Kobiety na świecie korzystają średnio z 77 proc. praw przysługujących mężczyznom, a prawie 2,4 mld kobiet w wieku produkcyjnym na całym świecie żyje w krajach, które nie przyznają im takich samych praw jak mężczyznom. W dodatku w 2022 roku tempo reform prowadzących do równouprawnienia mocno spowolniło – wynika z raportu Banku Światowego.
W 18 państwach odnotowano jedynie 34 reformy prawne związane z płcią, co stanowi najniższą liczbę od 2001 roku. Ponadto, przy obecnym tempie reform potrzeba co najmniej 50 lat, aby wszędzie osiągnąć prawną równość płci, a do osiągnięcia znaczącej prawnej równości płci na całym świecie potrzeba ponad 1500 reform – pokazuje raport Women, Business and the Law 2023, który ocenia prawa i regulacje wpływające na udział kobiet w gospodarce w 190 gospodarkach w latach 1970-2022.
Kobiety mają 3/4 praw przysługujących mężczyznom
Pomimo wielu nakładających się na siebie globalnych kryzysów, większość świata poprawiła prawną równość płci we wszystkich mierzonych obszarach. Jednak postęp był nierównomierny i tylko 14 gospodarek osiągnęło prawny parytet płci.
Czytaj: Polska giełda nie jest kobietą. Zarządzanie w największych spółkach to domena mężczyzn
W ciągu ostatnich pięciu dekad postęp w kierunku równości płci w prawie poprawił się o około dwie trzecie od 1970 roku, przy czym w latach 2000-2009 wprowadzono ponad 600 reform. Wydaje się jednak, że nastąpiło zmęczenie reformami, zwłaszcza w obszarach obejmujących długoletnie normy, takie jak prawa kobiet do dziedziczenia i posiadania własności.
W 2022 roku średni globalny wynik indeksu Banku Światowego „Kobiety, biznes i prawo” wzrósł zaledwie o pół punktu do 77,1, co oznacza, że kobiety cieszą się średnio 77 procentami praw przysługujących mężczyznom. Przy obecnym tempie reform, w wielu krajach kobieta wchodząca dziś na rynek pracy przejdzie na emeryturę zanim będzie mogła uzyskać takie same prawa jak mężczyźni, wynika z raportu.
Równouprawnienie przyniesie zyski gospodarcze
Środowisko prawne, w którym kobiety mają takie same prawa i możliwości jak mężczyźni, prowadzi do dobrobytu gospodarczego dla wszystkich – pokazuje analiza Banku Światowego.
Zlikwidowanie różnicy w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn mogłoby zwiększyć długoterminowy PKB na mieszkańca średnio o prawie 20 proc. we wszystkich krajach. Szacunki wskazują, że globalne zyski gospodarcze mogłyby wzrosnąć o 5-6 bilionów dolarów, gdyby kobiety zakładały i rozwijały nowe firmy w takim samym tempie jak mężczyźni.
Natomiast według innego tegorocznego raportu sporządzonego przez Moody’s Analytics, zlikwidowanie różnic między płciami zarówno w zakresie udziału na rynku pracy, jak i zarządzania w krajach OECD może zwiększyć globalną aktywność gospodarczą o około 7 proc. lub 7 bilionów dolarów.
Women, Business and the Law 2023 ocenia prawa i regulacje 190 krajów w ośmiu obszarach związanych z udziałem kobiet w gospodarce – mobilność, miejsce pracy, wynagrodzenie, małżeństwo, rodzicielstwo, przedsiębiorczość, aktywa i emerytury. Dane – aktualne do 1 października 2022 roku – stanowią obiektywny i wymierny punkt odniesienia dla globalnego postępu w kierunku prawnej równości płci.
Czytaj także:
- Świat traci na dyskryminacji kobiet. Równość płci dałaby dodatkowe 7 bln dolarów
- Przemoc w miejscu pracy. Najbardziej narażone na nią są młode kobiety
- Ageizm w Polsce trzyma się mocno. Starsze kobiety najbardziej dyskryminowane
- Dyskryminacja osób LGBT+ kosztuje polską gospodarkę nawet 9,5 mld zł rocznie
Polska powinna byc oznaczona jasnofioletowym kolorem.