Premier Donald Tusk zapowiedział przeciwdziałanie próbom “zarobienia na powodzi”. Możliwość wymuszenia stosowania określonych cen towarów i usług przez rząd wynika z wprowadzonego stanu klęski żywiołowej.
Tekst zaktualizowany o zapowiedzi kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
– Ostrzegam tych, którzy próbują zarobić na powodzi i ludzkiej tragedii. Dysponujemy narzędziami prawnymi związanymi ze stanami nadzwyczajnymi i użyjemy ich, aby wymusić powrót cen sprzed powodzi – powiedział Donald Tusk, cytowany na profilu Kancelarii Premiera na X.
– Będziemy bezwzględnie wykorzystywać nasze uprawnienia prawne, aby nikt nie mógł zarabiać dodatkowych pieniędzy na osobach dotkniętych powodzią – dodał.
Specjalne uprawnienia rządu w tym zakresie wynikają z wprowadzonego w tym tygodniu stanu klęski żywiołowej. Obowiązuje on od 17 września przez 30 dni na terenie części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Zobacz też: Specjalne zasady dla walki ze skutkami powodzi. Na czym polega stan klęski żywiołowej? [EXPLAINER]
Zgodnie z konstytucją i ustawą o stanie klęski żywiołowej, administracja państwowa może w czasie jego trwania ograniczyć niektóre swobody obywatelskie. Ograniczenia mogą też dotyczyć swobody działalności gospodarczej.
W szczególności władze mogą zakazać okresowego podwyższania cen na towary lub usługi określonego rodzaju. Mogą też nakazać stosowania cen ustalonych na towary lub usługi mające podstawowe znaczenie dla kosztów utrzymania konsumentów.
UOKiK monitoruje sytuację
Sytuację na terenach objętych powodzią mają też na oku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa. UOKiK sprawdza przede wszystkim, czy nie dochodzi tam do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej. Ich efektem byłby na przykład wzrost cen produktów pierwszej potrzeby czy materiałów budowlanych niezbędnych do remontów i odbudowy zalanych budynków.
– Nie chcemy utrudniać pracy przedsiębiorcom walczącym z powodzią i jej skutkami, będziemy jednak reagowali na wszelkie próby łamania prawa i wykorzystania sytuacji przez nieuczciwych przedsiębiorców. Obecnie potrzebna na rynku jest przede wszystkim empatia i solidarność, nie można wykorzystywać trudnego położenia powodzian. Będziemy zgodnie z naszymi kompetencjami podejmowali stanowcze działania wszędzie tam, gdzie mogą występować nadużycia, zwracając szczególną uwagę na kształtowanie cen towarów i świadczonych usług – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.
W środę zorganizowano też odprawę prezesa UOKiK z wojewódzkim oddziałami podległej mu Inspekcji Handlowej. Inspektorzy będą reagowali na sygnały z rynku i kontrolowali przedsiębiorców działających niezgodnie z prawem, zapowiedziano. Instytucja apeluje o zgłaszanie nieprawidłowości do wojewódzkich inspektoratów.
Oprac. Kamila Wajszczuk
Czytaj także:
- Rząd przedstawi plan odbudowy po powodzi. „Będziemy musieli przemyśleć założenia budżetowe”
- Skutki powodzi dla gospodarki. Santander Bank Polska przedstawia scenariusze
- Wielka Orkiestra też gra dla powodzian. WOŚP uruchomiła zbiórkę
- MF i ZUS reagują na powódź. Zerowy VAT na darowizny i ulgi dla przedsiębiorców
- Tereny dotknięte powodzią. Są informacje o aptekach i dostępie do lekarzy
- Będzie pomoc finansowa dla powodzian. Premier podał kwoty