Niedawne wydarzenia, jak pandemia COVID-19 i napaść Rosji na Ukrainę, negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne obywateli UE. A to z kolei ma skutki gospodarcze, podaje Polski Instytut Ekonomiczny.
Wśród respondentów Eurobarometru 62 proc. oceniło, że zarówno wojna w Ukrainie, jak i wcześniej pandemia koronawirusa, w pewnym stopniu lub znacznie wpłynęły na ich zdrowie psychiczne. Z kolei 46 proc. obywateli UE doświadczyło w ostatnich dwunastu miesiącach problemu emocjonalnego lub psychospołecznego, jak uczucie depresji lub niepokoju.
Choroby i zaburzenia psychiczne rujnują gospodarkę?
Dane te podkreślają potrzebę skupienia na zdrowiu psychicznym w kontekście polityki publicznej w UE. Choroby i zaburzenia psychiczne mają jednak również swój wymiar ekonomiczny.
Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje, że do 2030 r. zaburzenia psychiczne będą stanowić ponad połowę globalnego obciążenia ekonomicznego spowodowanego chorobami niezakaźnymi, szacowanego na około 6 bln dolarów rocznie.
Zaburzenia zdrowia psychicznego stanowią istotne obciążenia dla społeczeństwa ze względu na koszty opieki zdrowotnej, płatności ubezpieczeniowe, utratę produktywności w miejscu pracy i bezrobocie.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
W 27 państwach UE i Wielkiej Brytanii całkowity koszt problemów zdrowia psychicznego wynosi ponad 4,2 proc. PKB, czyli ponad 600 mld euro. Ponad jedna trzecia tych kosztów jest napędzana przez niższe wskaźniki zatrudnienia i niższą produktywność w pracy.
Sugeruje to, że znacząca część kosztów związanych z problemami zdrowia psychicznego jest powiązana z negatywnym wpływem zaburzeń i chorób psychicznych na gospodarkę.
Prawie co trzeci obywatel UE uważa, że walka z zagrożeniami psychospołecznymi w miejscu pracy jest obszarem, w którym UE może najbardziej przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego.
Inwestycja w zdrowie psychiczne szybko się zwróci
Recesje gospodarcze znacząco wpływają na zdrowie i dobrostan populacji, zwłaszcza grup bardziej narażonych na trudności ekonomiczne. Istnieją argumenty, że kryzysy ekonomiczne i wiążący się z nimi wzrost bezrobocia, spadek realnych dochodów i zwiększające się długi, które trudno spłacić, powodują gorsze samopoczucie psychiczne, zwiększoną liczbę zaburzeń psychicznych czy zaburzeń związanych z używkami.
Z kolei każdy 1 dolar zainwestowany w leczenie depresji i lęków zwraca 4 dolary jako efekt w postaci lepszego zdrowia i zwiększonej zdolności do pracy. Według WHO bardziej kompleksowa opieka zdrowotna i efektywne interwencje w obszarze zdrowia psychicznego są nie tylko korzystne z punktu widzenia dobrostanu jednostek. Przynoszą również istotne korzyści ekonomiczne.
Ochrona zdrowia psychicznego jest więc kluczowa dla dobrostanu jednostek i całych społeczeństw. Jednocześnie korzystają na tym gospodarki, bo zwiększa się produktywność pracowników.
Czytaj także:
- Czarne myśli młodych głów. Uczniowie w Polsce przechodzą psychiczny kryzys
- Zdrowo mieszkać w mieście, czyli jak poprawić jakość życia. Naukowcy podają kilka recept
- Masz 45 lat i mieszkasz w Polsce? Tak długo będziesz żył zdrowy. Są nowe badania
- ZUS domaga się wyjaśnień od przedsiębiorców. PIT i składki zdrowotne w centrum nieścisłości