Ministerstwo Aktywów Państwowych wystąpiło z wnioskiem o wpisanie Rafinerii Gdańskiej do wykazu podmiotów podlegających szczególnej ochronie.
Wniosek został przyjęty przez rząd – poinformowało PAP biuro prasowe MAP. Z dniem 1 stycznia 2023 r. Rafineria Gdańska zostanie ujęta w tym wykazie – dodano.
Wzmocniona ochrona rafinerii
– Ze względu na charakter działalności Rafineria Gdańska podlega ochronie z mocy ustawy o ochronie niektórych inwestycji – przekazało w poniedziałek PAP biuro prasowe Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Jak dodano, „aby tę ochronę dodatkowo wzmocnić, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 9 grudnia Minister Aktywów Państwowych wystąpił z wnioskiem o wpisanie jej do wykazu podmiotów podlegających szczególnej ochronie”.
– Wniosek ten został już przyjęty przez Radę Ministrów. Z dniem 1 stycznia 2023 r. Rafineria Gdańska dodatkowo zostanie więc ujęta w tym wykazie – podano.
W drugiej połowie listopada szef MAP Jacek Sasin zapowiadał wpisanie Rafinerii Gdańskiej do wykazu podmiotów podlegających ochronie.
Transakcja z Aramco
Pod koniec listopada PKN Orlen podpisał umowy sprzedaży udziałów m.in. w Rafinerii Gdańskiej na rzecz koncernu paliwowego Aramco. Koncern z Arabii Saudyjskiej obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE
Sprzedaż tych udziałów była warunkiem zgody Komisji Europejskiej na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos. Transakcja połączenia dwóch polskich firm paliwowych została sfinalizowana 1 sierpnia 2022 r.
Czytaj także:
- Orlen sprzedał część Rafinerii Gdańskiej. Umowa z Saudi Aramco podpisana
- Lotos Paliwa oficjalnie w rękach MOL. Orlen podpisał umowę
- Prezes PKN Orlen: pierwszy reaktor SMR w Polsce za trzy lata
- Gazoport w Świnoujściu: PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG