Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe. To pierwsza taka decyzja od 2019 roku. EBC tym samym wyprzedził co najmniej o kilka miesięcy amerykański Fed w łagodzeniu polityki pieniężnej.
Tekst zaktualizowany o cytaty z komunikatu EBC.
Stopa depozytowa EBC, uważana za główną stopę procentową banku centralnego strefy euro, została obniżona z 4 proc. do 3,75 proc. Ostatniej redukcji tej stopy EBC dokonał we wrześniu 2019 roku.
– Rada Prezesów postanowiła dziś obniżyć trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 punktów bazowych. Jak wynika z aktualnej oceny perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej, zasadne jest zmniejszenie obecnie stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej po dziewięciu miesiącach utrzymywania stóp na stałych poziomach – czytamy w komunikacie po posiedzeniu EBC
Decyzja banku nie jest zaskoczeniem. Była ona powszechnie oczekiwana przez rynek. Ekonomiści i inwestorzy obstawiali obniżkę stóp po wypowiedziach przedstawicieli EBC, pomimo utrzymującej się presji inflacyjnej w strefie euro. Dla decydentów, w tym prezes EBC Christine Lagarde przedmiotem większej troski są bowiem słabe perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro.
EBC zwraca uwagę, że od posiedzenia Rady Prezesów z września 2023 inflacja obniżyła się o ponad 2,5 pkt proc., a perspektywy inflacji wyraźnie się poprawiły. W komunikacie podkreśla się też, że niższa jest inflacja bazowa, co wzmacnia oznaki osłabienia się presji cenowej, a oczekiwania inflacyjne obniżyły się w każdym horyzoncie.
Obniżka stóp procentowych EBC następuje po podobnych krokach podjętych przez inne banki centralne, w tym Bank Kanady, Szwecji i Szwajcarii.
Co dalej z obniżkami stóp procentowych
Przed ogłoszeniem szczegółów czwartkowej decyzji ekonomiści zastanawiali się, czy czerwcowa obniżka będzie pierwszą z dwóch takich decyzji, jakie Europejski Bank Centralny podejmie w tym roku. Czy też EBC poprzestanie na jednej redukcji ze względu na ciągle niepewne perspektywy inflacji w strefie euro.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
EBC bardzo ostrożnie wypowiada się o kolejnych decyzjach w polityce pieniężnej. W komunikacie podkreśla, że mimo poprawy sytuacji w ostatnich kwartałach, wewnętrzna presja cenowa w strefie euro pozostaje silna w warunkach podwyższonej dynamiki płac, a inflacja prawdopodobnie utrzyma się powyżej celu przez znaczną część przyszłego roku. EBC dodaje, że w porównaniu z projekcjami z marca najnowsze projekcje ekspertów Eurosystemu dotyczące zarówno inflacji ogółem, jak i inflacji bazowej zostały zrewidowane w górę na 2024 i 2025.
– Rada Prezesów jest zdeterminowana w dążeniu do tego, by inflacja szybko powróciła do średniookresowego docelowego poziomu 2 proc. Podstawowe stopy procentowe pozostaną wystarczająco restrykcyjne tak długo, jak będzie to konieczne do osiągnięcia tego celu – czytamy.
Rada Prezesów ma podejmować kolejne decyzje w sprawie stop w oparciu o dane na bieżąco z posiedzenia na posiedzenie.
– W szczególności decyzje Rady Prezesów w sprawie stóp procentowych będą uwzględniać jej ocenę perspektyw inflacji w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej. Rada Prezesów nie deklaruje z góry określonej ścieżki stóp – podaje EBC.
Eksperci już wcześniej zwracali uwagę, że amerykańska Rezerwa Federalna opóźnia łagodzenie polityki pieniężnej właśnie ze względu na niepewność związaną z inflacja, Choć oczekuje się, że Fed również obniży stopy procentowe w tym roku. Widać to na przykład w FedWatch Tool, narzędziu stworzonym przez firmę CME Group. FedWatch Tool pokazuje prawdopodobieństwo zmian stóp procentowych w USA na podstawie notowań kontraktów terminowych na te stopy.Według aktualnych danych niemal nikt z rynku nie spodziewa się zmiany stóp Fed w czerwcu tego roku. Rezerwa Federalna nie zmieni też – z 83 procentowym prawdopodobieństwem – stóp w lipcu. Za to we wrześniu z 55-procentowym prawdopodobieństwem obniży je o 25 pkt bazowych.
Polecamy:
- Pierwsze przymiarki do obniżek stóp procentowych. Zacznie EBC, potem dołączy Fed. Co z RPP?
- Oto mapa polskich płac. Mamy nowy ranking zarobków w największych miastach [GRAFIKA]
- Gospodarka w Polsce na wznoszącej. A jak wypada na tle innych krajów w Europie? [MAPA]
- Gniazdownicy po polsku, czyli ilu młodych ludzi mieszka z rodzicami. Jesteśmy w unijnej czołówce