Inflacja w drugiej części roku wzrośnie i wyniesie około 5,2 proc. To główny powód utrzymywania stóp procentowych bez zmian. Prawdopodobieństwo obniżek stóp w tym roku jest zerowe, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.
Tekst zaktualizowany o kolejne wypowiedzi prezesa NBP.
Szef NBP tłumaczył ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej na comiesięcznej konferencji prasowej. Rada w czerwcu utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym samym główna stopa procentowa NBP, czyli stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc. Poziom stóp nie zmienił się od października 2023 roku.
Prezes NBP przypomniał, że celem polityki pieniężnej jest utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z możliwością odchylenia na plus lub minus o 1 pkt procentowy w tzw. średnim okresie. A więc przez około 2 lata. Jak powiedział, choć obecnie inflacja jest w celu, to jest prawdopodobnie wzrośnie w drugim półroczu.
– Spodziewamy się niestety, że w drugiej połowie roku inflacja wzrośnie. Wiemy, że są przygotowane projekty ustaw wycofujące się częściowo z tarcz antyinflacyjnych. To spowoduje wzrost cen. Jeśli te projekty ustaw dokończą bieg legislacyjny, to na koniec roku inflacja będzie wynosić około 5,2 proc. – powiedział Glapiński.
– W takiej sytuacji stopy procentowe nie mogą ulec obniżeniu. Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych do końca roku jest zerowe – dodał.
Prezes NBP podkreślił, że scenariusz dla stóp procentowym w 2025 roku będzie zależał od kształtowania się inflacji. A jak ona może wyglądać pokaże najnowsza lipcowa projekcja NBP.
– Czekamy na moment, kiedy będzie można obniżyć stopy, ale to dopiero pewnie 2025 rok. To bardzo daleko. Poczekajmy, co pokaże projekcja. (…) Bardzo bym chciał, żeby w połowie 2025 roku pojawiły się już przesłanki do obniżki – powiedział Glapiński.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian w czerwcu nie była dla rynku zaskoczeniem. Zdecydowana większość ekonomistów i komentatorów była przekonana, że Rada podobnie jak w poprzednich miesiącach zdecyduje się wstrzymać z decyzjami w sprawie stóp procentowych.
Głównym argumentem za utrzymaniem stóp bez zmian była nadal duża niepewność co do perspektyw inflacji. Dużą niewiadomą jest zwłaszcza wpływ na nią częściowego odmrożenia cen energii od 1 lipca. Członkowie RPP jeszcze przed posiedzeniem podkreślali również, że nie wiadomo jak na tempo wzrostu cen może przekładać się szybki wzrost wynagrodzeń, który postępuje nie tylko w sektorze przedsiębiorstw, ale też w sferze budżetowej.
Sytuacja w Polsce inna niż w strefie euro
Prezes NBP był również pytany o skutki obniżki stóp procentowych, jakich dokonał w czerwcu Europejski Bank Centralny. Jak powiedział nie ma ona znaczącego wpływu na polską politykę pieniężną.
– Nasza sytuacja jest inna. U nas jest spodziewany istotny wzrost inflacji, to nie jest pora żeby u nas dywagować na temat obniżek stóp procentowych. Co do decyzji EBC: to też niekoniecznie jest rozpoczęcie cyklu obniżek. Choć ona zwiększa atrakcyjność złotego, o ile inne czynniki się nie zmienią. Działa w kierunku wzmocnienia złotego – mówił Adam Glapiński.
Jak dodał do tej pory decyzje Rady Polityki Pieniężnej wyprzedzały mniej więcej o 6 miesięcy decyzje EBC. Teraz jest inaczej.
– Nie widzę obecnie w Radzie Polityki Pieniężnej nastrojów i skłonności do proponowania obniżki stóp. Racjonalne jest tylko jedno działanie. Mamy sytuację, że wiemy, że na pewno inflacja wzrośnie, a to nie jest moment żeby rozważać obniżkę – mówił szef banku centralnego.
Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe. To pierwsza taka decyzja od 2019 roku. EBC tym samym wyprzedził co najmniej o kilka miesięcy amerykański Fed w łagodzeniu polityki pieniężnej.
Stopa depozytowa EBC, uważana za główną stopę procentową banku centralnego strefy euro, została obniżona z 4 proc. do 3,75 proc. Ostatniej redukcji tej stopy EBC dokonał we wrześniu 2019 roku.
Polecamy także:
- Rynek czekał na to aż pięć lat. Europejski Bank Centralny obniża stopy procentowe [AKTUALIZACJA]
- Oto mapa polskich płac. Mamy nowy ranking zarobków w największych miastach [GRAFIKA]
- Gniazdownicy po polsku, czyli ilu młodych ludzi mieszka z rodzicami. Jesteśmy w unijnej czołówce
- Gospodarka w Polsce na wznoszącej. A jak wypada na tle innych krajów w Europie? [MAPA]