Sąd w Poznaniu oddalił zażalenie banku, dzięki czemu klient w czasie trwania procesu będzie spłacał kredyt oprocentowany bez użycia wskaźnika WIBOR, podaje Wyborcza.biz. To pierwsze prawomocne postanowienie o tej treści.
Sprawa dotyczy umowy kredytu w Santander Baku. Sąd rejonowy w Poznaniu wydał postanowienie o oddaleniu zażalenia banku na postanowienie o zabezpieczeniu w sprawie wskaźnika WIBOR. Oznacza to, że postanowienie jest prawomocne.
Oprocentowanie bez WIBOR
Serwis podaje, że zgodnie z postanowieniem sądu, kredytobiorca na czas procesu ma spłacać raty z oprocentowaniem opartym wyłącznie o marżę banku, która wynosi 3,09 proc.
Sprawdź: Ile wynosi WIBOR dzisiaj. Czy wzrosną raty kredytu?
– W tym czasie bank nie może wypowiedzieć kredytu, a w ciągu miesiąca musi przedstawić klientowi nowy harmonogram spłat. Nie może też zgłosić kredytobiorcy do Biura Informacji Kredytowej w związku z udzieleniem przez sąd tego zabezpieczenia – czytamy.
– W mojej ocenie jest to pierwsze sensu stricto prawomocne zabezpieczenie w sprawie WIBOR-u – mówi dr Sebastian Frejowski, partner zarządzający w Kancelarii Prawnej Frejowski Wspólnicy, cytowany przez Wyborcza.biz.
W listopadzie sąd w Katowicach zdecydował o usunięciu wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej na czas procesu. Jednak inny sędzia cofnął później to postanowienie. W kolejnych miesiącach pojawiły się podobne postanowienia, jednak nieprawomocne.
Czy WIBOR jest adekwatny?
Według Sebastiana Frejowskiego WIBOR nie spełnia wymogów tzw. unijnego rozporządzenia BMR w zakresie reprezentatywności, rynkowości i adekwatności. Nie jest oparty na rzeczywistych transakcjach międzybankowych, dlatego też jest podatny na manipulacje, uważa prawnik.
– A skoro do manipulacji może dochodzić – są sygnaliści piszący skargi w tej sprawie do europejskiego nadzoru – to WIBOR nie może być stosowany do wyliczania kredytów hipotecznych. Szczególnie że bankom takie operacje mogą się opłacać, bo im wyższy WIBOR, tym więcej zarabiają – czytamy dalej.
Pod koniec czerwca opinię o wskaźniku opublikowała Komisja Nadzoru Finansowego. Oceniła, że WIBOR we właściwy sposób odzwierciedla sytuację na rynku i realia gospodarcze.
Polecamy także:
- „Rozporządzenie MF wystarczy do zmiany WIBOR na WIRON”. Zapewnia nowy prezes ZBP
- Gdy WIRON zastąpi WIBOR kredyt będzie tańszy. To zasługa niższych odsetek
- Zarzuty wobec WIBOR. Ministerstwo Finansów chce nad tym pracować