Aktorka Scarlett Johansson wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że była „zszokowana i rozgniewana” tym, że głos użyty przez OpenAI na potrzeby aktualizacji ChatGPT jest „tak niesamowicie podobny” do jej głosu. Pod presją prawników aktorki firma zdecydowała się zaprzestać używania głosu Sky. Jednocześnie odrzuca zarzut o naruszeniu praw do wizerunku.
Johansson przyznała, że Altman zaproponował jej zatrudnienie we wrześniu ubiegłego roku. Tłumaczyła jednak, że odrzuciła ofertę z „powodów osobistych”.
– Dwa dni przed wydaniem wersji demonstracyjnej ChatGPT 4.0 pan Altman skontaktował się z moim agentem, prosząc mnie o ponowne rozważenie. Zanim zdążyliśmy się skontaktować, system był już dostępny – przekazała Johansson w oświadczeniu udostępnionym przez CNN.
Johansson zatrudniła prawnika
Aktorka poinformowała, że zatrudniła radcę prawnego. Podkreśliła jednocześnie, że OpenAI „niechętnie zgodziła się” usunąć głos „Sky” po tym, jak jej prawnik wysłał Altmanowi dwa listy.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– W czasach, gdy wszyscy zmagamy się z podróbkami i ochroną naszego własnego podobieństwa, naszej własnej pracy, naszej własnej tożsamości, uważam, że są to pytania, które zasługują na absolutną jasność. Z niecierpliwością czekam na rozwiązanie w postaci przejrzystości i przyjęcia odpowiednich przepisów, które pomogą zapewnić ochronę praw jednostki – napisała Johansson.
Głos należy do innej aktorki
OpenAI tłumaczy z kolei, że głos, o którym mowa, nie pochodzi od Johansson, ale „należy do innej profesjonalnej aktorki używającej własnego, naturalnego głosu”.
– Głos „Sky” nie należy do Scarlett Johansson i nigdy nie miał jej przypominać – powiedział Altman.
– Obsadziliśmy aktora głosowego przed jakimkolwiek kontaktem z panią Johansson. Z szacunku dla pani Johansson zaprzestaliśmy używania głosu „Sky” w naszych produktach. Przepraszamy panią Johansson, że nie komunikowaliśmy się lepiej – dodał.
To też może Cię zainteresować:
- Kolejna inwestycja Google w europejskie centra danych. Miliard euro na rozwój AI
- Pracownicy chętnie używają AI w biurze. Pracodawcy też ją cenią, ale sami rzadko organizują szkolenia o AI
- Chińskie AI rośnie w siłę. Alibaba wypuszcza nową wersję konkurenta Chatu GPT
- AI usprawni badania nad lekami i chorobami. Google prezentuje nową technologię