DeepMind, oddział Google zajmujący się badaniami nad sztuczną inteligencją, ogłosił premierę trzeciej wersji swojego modelu „AlphaFold”, który ma pomóc naukowcom w projektowaniu leków i bardziej efektywnym zwalczaniu chorób.
O sprawie informuje Reuters. W 2020 roku firma dokonała przełomu w biologii molekularnej, wykorzystując sztuczną inteligencję do skutecznego przewidywania zachowania mikroskopijnych białek. Obecnie, dzięki najnowszej wersji AlphaFold, badacze z DeepMind oraz spółki Isomorphic Labs zmapowali zachowanie wszystkich cząsteczek życia, w tym ludzkiego DNA.
Interakcje białek z innymi cząsteczkami są kluczowe dla odkrywania i rozwoju leków. Według DeepMind, wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature” pozwolą znacznie zmniejszyć czas i koszty potrzebne do opracowania potencjalnie rewolucyjnych terapii.
– Dzięki tym nowym możliwościom możemy zaprojektować cząsteczkę, która będzie wiązać się z określonym miejscem na białku, i przewidzieć, jak silnie będzie się wiązać – powiedział Demis Hassabis, współzałożyciel DeepMind, cytowany przez Reutersa.
AlphaFold 3 określany jest jako duży krok naprzód w badaniach naukowych, ale również w dostępie do technologii. Firma ogłosiła wydanie „serwera AlphaFold”, darmowego narzędzia online, które pozwoli naukowcom testować swoje badania i wyniki przed wprowadzeniem ich do laboratoriów.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– Nowy serwer AlphaFold wymaga mniej wiedzy z zakresu obliczeń, co pozwala badaczom przeprowadzać testy za pomocą kilku kliknięć myszką – powiedział John Jumper, starszy naukowiec w DeepMind, cytowany pisze Reutersa.
W opinii ekspertów, taka innowacja może znacząco przyspieszyć proces odkrywania leków, zwłaszcza że fizyczne wytwarzanie i testowanie projektów biologicznych stanowi obecnie duże ograniczenie w biotechnologii. Od 2021 roku badania AlphaFold są dostępne bezpłatnie, jako część bazy danych zawierającej ponad 200 mln struktur białkowych.
Polecamy także:
- AI w pracy? Dlaczego nie. Dwie trzecie polskich pracowników używa jej na co dzień
- Za chwilę ofert pracy będzie mniej. Pracodawcy stawiają na automatyzację i AI
- Rośnie liczba cyberzagrożeń w chmurze. AI może ochronić firmy, ale te muszą w nią zainwestować