Około połowa pracowników w wieku 55-65 lat chciałaby pracować po przekroczeniu wieku emerytalnego. To pozytywna deklaracja biorąc pod uwagę to, że polskie społeczeństwo starzeje się. Problem jednak w tym, że pokolenie silver doświadcza dyskryminacji w miejscu pracy – wynika z badania Pracuj.pl.
Według Eurostatu średnia wieku w Unii Europejskiej w latach 2012-2022 wzrosła o 2,5 roku. Społeczeństwo UE należy do szybko starzejących się. W Polsce ten wzrost jest jeszcze wyższy i w analogicznym okresie wyniósł 3,5 roku. To oznacza, że pracownicy ze starszych grup wiekowych, powinni być dłużej aktywni zawodowo. Czy jednak sami zainteresowani zgadzają się na to?
Jak wynika z badania autorstwa serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl, mniej niż połowa pracowników w wieku 55-65 lat (4 na 10 ankietowanych) planuje kontynuować karierę zawodową po przekroczeniu wieku emerytalnego. Są też tacy, którzy chcą dłużej pracować, ale nie na pełny etat. Takiej odpowiedzi udzieliło 39 proc. badanych. To dla rynku pracy pozytywne sygnały, ale…
Dyskryminacja starszych pracowników
Jest i druga strona medalu. Aż 59 proc. przedstawicieli pokolenia silver twierdzi, że osoby w wieku przedemerytalnym są mniej chętnie zatrudniane przez pracodawców niż inne. Częściej taką niechęć dostrzegają kobiety (63 proc.) niż mężczyźni (55 proc.).
Niektórzy (18 proc.) osobiście doświadczyli dyskryminacji ze względu na wiek w miejscu pracy. Mieli problemy z awansem, niechętnie ich zatrudniano, dostawali gorsze warunki pracy. Jeszcze inni (17 proc. respondentów) doświadczyli osobiście lub w swoim otoczeniu zwolnienia przez firmę osoby, która zbliżała się do przedemerytalnego okresu ochronnego.
Jak wskazuje Pracuj.pl, jedną z powszechnych obaw wśród pracodawców jest założenie, że starsi kandydaci mogą nie być tak zdolni do przystosowania się do nowych technologii lub mogą nie wykazywać takiego samego poziomu energii i entuzjazmu, co ich młodsi koledzy. Jednak, jak zauważają eksperci, pominięcie specjalistów z tej grupy wiekowej może oznaczać utratę wiedzy, umiejętności i doświadczenia.
Pokolenie silver nie chce taryfy ulgowej
Pracodawcy do swoich pracowników z grupy 55-65 lat mogą (a nawet powinni) podchodzić dokładnie tak, jak do innych członków zespołu czy uczestników rekrutacji. Jedna trzecia badanych z pokolenia silver deklaruje, że w rekrutacji nie chcą oni być traktowani na wyjątkowych warunkach. Taką deklarację składa istotnie więcej mężczyzn (37 proc.) niż kobiet (27 proc.). Jednocześnie 18 proc. respondentów jest zdania, że pracodawcy nie powinni oczekiwać od kandydatów by podawali swój wiek lub datę urodzenia w CV.
– Usunięcie daty urodzenia z CV to tylko jedna z metod pomagających w walce z dyskryminacją ze względu na wiek, która niestety nadal ma miejsce w wielu branżach. To, co jest dziś konieczne, to zmiana standardów i zaangażowanie na rzecz bardziej włączającego środowiska pracy, w którym jednostki są cenione za swój wkład, a nie stereotypowo na podstawie wieku – podkreśla Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Odchodzenie od stereotypów już widać. Rynek pracy zmienia się. Dostrzegają to sami seniorzy. Sytuacja osób w wieku 55+ na rynku pracy w ostatnich 10 latach poprawiła się w stosunku do przeszłości. Tak uważa 22 proc. ankietowanych.
Eksperci z Pracuj.pl są przekonani, że w ramach upływu czasu i zwiększającej się otwartości pracodawców, będzie tylko lepiej a zrozumienie, jak dużą wartość ma różnorodna pula talentów w organizacji zwiększy się.
To też może Cię zainteresować:
- Zawieszone loty, praca zdalna, zamknięte oddziały. Globalne korporacje reagują na wojnę w Izraelu
- Praca w IT: Wciąż rośnie liczba jednoosobowych firm. Ale kobiety wolą etaty
- Albo praca, albo studia. Większość młodych nie chce już łączyć jednego i drugiego
- Praca zdalna szansą dla osób niepełnosprawnych. Ich potencjał jest potrzebny na rynku
którzy bąki zbijali i nic nie robili, 50 lat za biurkiem CI na pewno są za. Z resztą ja do nich się zaliczam choć nie optuje za tym rozwiązaniem. Już się zaczyna TEMAT EMYRYTURY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
CO ZNACZY ” oczekuje na zatwierdzenie” JESTEŚCIE WYCHOWANKAMI Stanisława Kosickiego OSTATNIEGO SZEFA GUKPPiW JEDNAK GUKPPiW JEST CIĄGLE Z NAMI., DEMOKRACJA W WYDANIU
DEMOKRACJI ANTYPIS-GRATULUJE