Gospodarcze straty Rosji w wyniku wojny w Ukrainie to bardzo prawdopodobny spadek PKB o około 10 proc. w tym roku, ocenia były minister finansów Federacji Rosyjskiej, a obecnie szef Izby Obrachunkowej Aleksiej Kudrin.
– Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego oceniają teraz skalę spadku PKB w tym roku. Bo na pewno będzie spadek. Według oficjalnej prognozy nastąpi spadek o ponad 10 proc. – powiedział Kudrin podczas posiedzenia komisji budżetowej Rady Federacji (cytat za RIA Novsti).
Według Kudrina, który był ministrem finansów rządzie Putina w latach 2000-2011, a dziś pełni funkcję szefa Izby Obrachunkowej, tak duża recesja spowoduje problemy z dochodami w budżecie federalnym, ale przede wszystkim w budżetach poszczególnych regionów. Rosyjski rząd ma już przygotowywać się do łatania ich dziur pieniędzmi z budżetu centralnego.
Agencja Reuters zwraca uwagę, że jeśli prognozy Kremla się sprawdzą, to Rosja wpadnie w najgłębszą recesję co najmniej od 1994 roku. Tym bardziej, że 10-procentowy spadek PKB, podawany przez Kudrina, to najbardziej ostrożny wariant ministerialnych wyliczeń. Według źródeł Reutersa rosyjskie ministerstwo gospodarki szacuje, że tak naprawdę recesja może być nawet głębsza i wynieść minus 15 proc. PKB w tym roku.
Oficjalne prognozy Kremla są też dość optymistyczne na tle innych szacunków. Według Banku Światowego rosyjska gospodarka skurczy się pod naporem zachodnich sankcji i kosztów związanych z wojną w Ukrainie o około 11,2 proc.
Z kolei ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyliczają potencjalny spadek tegorocznego PKB Rosji na około 15 proc.
Przed wojną Kreml prognozował że gospodarka Rosji urośnie w tym roku o 3 proc. po 4,7-procentowym wzroście w 2021 roku.
Polecamy także:
- Rosyjska gospodarka słono zapłaci za wojnę w Ukrainie. Ale Europa też dostanie rachunek
- Nowe sankcje na Rosję uzgodnione. Ale embargo na węgiel UE ma wprowadzić z opóźnieniem
- Europo, chcesz skutecznie sankcjonować Rosję? Zacznij kontrolować majątek wszystkich bogaczy
- Mimo wojny i sankcji Rosja zwiększyła wydobycie i eksport ropy. A przynajmniej tak twierdzi
- Jedzenia nie zabraknie. Ale w cenach żywności za miesiąc, dwa zobaczymy efekt wojny [WYWIAD]
- Co dalej z cenami ropy? Uwolnienie rezerw ważne, ale kluczowe mogą się okazać negocjacje z Iranem