Test antygenowy na obecność koronawirusa w aptece – taką możliwość wprowadzi rząd już od 27 stycznia 2022 roku. Przedstawiamy szczegółu projektu.
Rano pisaliśmy o propozycji resortu zdrowia, by aptekarze mogli wykonywać w swoich placówkach testy antygenowe wszystkim zainteresowanym osobom. Media wskazywały, że jest to odpowiedź na problem samodzielnie wykonywanych testów, których wyniki nie trafiały do systemu. Jako pierwsza pisała o tym 300Gospodarka.
Podczas wspólnej konferencji Prezes Rady Ministrów i Minister Zdrowia potwierdzili, że to rozwiązanie będzie wprowadzone.
Testy antygenowe w aptekach
Darmowe testy antygenowe mają być dostępne w każdej aptece od 27 stycznia – zapowiedział 21 stycznia premier Mateusz Morawiecki.
Aby skorzystać z takiego testu, będziemy musieli zapisać się przez formularz – w domu lub na miejscu w aptece.
– Każdy, kto jest zainteresowany (…) będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie – tak żeby bardzo szybko identyfikować to ryzyko też dla naszych bliskich – mówił podczas konferencji Adam Niedzielski.
Dodał, że testy będą przeprowadzane przede wszystkim w tych aptekach, które są odpowiednio przygotowane – mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie muszą, gdyż być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa.
– Ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia – jest ponad 1000 takich miejsc – więc to są potencjalni kandydaci – dodał.
Kwestia stworzenia bezpiecznych warunków do przeprowadzania testów – tak, by klienci aptek nie mieli styczności z osobami, które podejrzewają u siebie koronawirusa i chcą się przetestować – będzie rozstrzygana indywidualnie w zależności od możliwości każdej apteki, wskazał także minister.
To element nowej strategii rządu przygotowanej na przebieg V fali pandemii, związanej z pojawieniem się wariantu Omikron.
W sumie ma zawierać ona pięć kroków:
- zwiększenie liczby dostępnych liczby łóżek covidowych
- zwiększenie możliwości testowania
- zalecenie pracy zdalnej lub hybrydowej jeśli tylko jest możliwa – w administracji publicznej, samorządowej, ale także wśród przedsiębiorców
- domowa wizyta lekarska dla wszystkich osób powyżej 60. roku życia ze zdiagnozowanym Covid-19
- skrócenie okresu kwarantanny