Czy w Polsce jest zbyt wielu lekarzy? Według danych Eurostatu należymy do tych państw Unii Europejskiej, gdzie liczba lekarzy na 100 tys. mieszkańców jest niska. Ale według Naczelnej Izby Lekarskiej mamy za dużo studentów medycyny.
Naczelna Rada Lekarska na początku roku powołała Komitet Sterujący ds. transformacji i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia. Komitet zasilił także zespół analityczny Naczelnej Izby Lekarskiej. Wszystko po to, żeby przyjrzeć się zapotrzebowaniu na lekarzy oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz określić zmiany, które mają usprawnić system ochrony zdrowia w Polsce.
Przekazując pierwsze wyniki pracy zespołu, Naczelna Izba Lekarska stwierdziła, że w Polsce medycynę studiuje już za dużo osób. NIL wskazała, że nad Wisłą kształci się o 120 proc. więcej lekarzy niż 25 lat temu. Dlaczego nie ma z czego się cieszyć?
Kształcenie na eksport
Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej skutkiem będzie kształcenie medyków na eksport. Samorząd lekarzy wskazuje, że na wyjazd z Polski decyduje się około 900 lekarzy rocznie. Przy czym dwie trzecie z nich to obcokrajowcy, którzy ukończyli studia na polskich uczelniach. Tak jest obecnie, ale według NIL liczba emigrujących lekarzy może wzrosnąć w kolejnych latach. To z kolei sprawia, że konieczne jest wypracowanie mechanizmów wczesnego ostrzegania przed zwiększającą się emigracją lekarzy z Polski.
Jednocześnie Naczelna Izba Lekarska przyznaje, że cały czas mamy za mało medyków.
Takie stanowisko wzbudziło kontrowersje. Internauci w mediach społecznościowych zwracali uwagę, że od lat w Polsce mówi się o braku lekarzy i potrzebie ich kształcenia ze względu na ciągnące się miesiącami i latami kolejki do specjalistów. Pojawił się głos, że liczbę studentów medycyny można zacząć ograniczać w momencie kiedy na wizytę do specjalisty będzie się czekać maksymalnie miesiąc.
– Tak się boicie konkurencji, Naczelna Izbo Lekarska? – pytała na platformie X Anna Maria Żukowska, przewodnicząca Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy w Sejmie.
Tak się boicie konkurencji @NaczelnaL?
— Anna-Maria Żukowska 💁🏻♀️ (@AM_Zukowska) May 6, 2024
Lekarzy coraz więcej, ale wciąż za mało
Odnieśmy się więc do stanowiska samorządu lekarzy bazując na twardych danych. Ilu lekarzy mamy w Polsce? Jak wypadamy w porównaniu z innymi krajami? Sprawdźmy to na podstawie informacji zebranych przez Eurostat.
Europejski Urząd Statystyczny szacuje, że w 2021 r. w UE pracowało około 1,82 mln lekarzy. W tym czasie najwyższą liczbę lekarzy w przeliczeniu na wielkość populacji, wynoszącą 629,2 na 100 tys. mieszkańców, odnotowała Grecja. Kolejne najwyższe wskaźniki miały Portugalia (562,0 lekarzy na 100 tys. mieszkańców) i Austria (540,9 lekarzy na 100 tys. mieszkańców). Najgorszy wynik odnotowała Francja z 318,3 lekarzami na 100 tys. mieszkańców w 2021 r.
W Polsce było to 344,1 lekarzy na 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że znajdujemy się w gronie unijnych krajów z najgorszymi rezultatami w tym zakresie.
Według Eurostatu w latach 2016-2021 w prawie wszystkich państwach członkowskich UE wzrosła liczba lekarzy na 100 tys. mieszkańców. Jednym wyjątkiem była Estonia, gdzie ich liczba spadła o 0,7 proc. W Polsce wzrost w tym czasie wyniósł 42 proc.
Liczba absolwentów medycy rośnie. Ale wszędzie
– Wzrosty mogą wynikać z wyższej liczby lekarzy ogółem lub/i ze zmniejszenia się liczby mieszkańców. Tendencja wzrostowa może odzwierciedlać zmiany demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństw w Europie. W związku z tym, że w ostatnich latach wzrósł odsetek osób starszych w UE, wzrosło również zapotrzebowanie na usługi opieki zdrowotnej i społecznej – tłumaczy Europejski Urząd Statystyczny.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Eurostat sprawdził też jak zmieniała się liczba absolwentów medycyny w krajach członkowskich. I częściowo potwierdza się teza Naczelnej Izby Lekarskiej: absolwentów studiów medycznych w Polsce wyraźnie przybyło. Z tym, że Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem ani nie wyróżnia się skalą tego wzrostu.
– Między 2011 a 2021 rokiem liczba absolwentów medycyny na 100 000 mieszkańców wzrosła w niemal wszystkich państwach członkowskich UE, jedynym wyjątkiem była Austria, która odnotowała stosunkowo niewielki spadek. […] Wzrost względny był największy na Łotwie, w Bułgarii, Rumunii i na Cyprze – podał Eurostat.
W Polsce w ciągu 10 lat liczba absolwentów medycyny na 100 tys. mieszkańców wzrosła o 52 proc. z 8,8 absolwentów na 13,4. Dla porównania Łotwa w tym czasie odnotowała wzrost na poziomie 93 proc. z 11,3 do 27,3 absolwentów na 100 tys. mieszkańców. Średnia w UE w 2021 r. wyniosła 15,3 absolwenta na 100 tys. mieszkańców.
To też może Cię zainteresować:
- Polacy podupadają na zdrowiu psychicznym. W 2023 lekarze wystawili 1,4 mln zaświadczeń
- Sprawdź termometr. Lekarze mówią, jaka temperatura w mieszkaniu jest najlepsza dla zdrowia
- OECD ostrzega: lekarze też się starzeją i będzie ich coraz mniej. Polski to również dotyczy
- Szwedzi kłócą się o nielegalnych imigrantów. Lekarze, nauczyciele i pracownicy socjalni protestują
Moglibyście czytać teksty przed wrzuceniem?