Związek Banków Polskich apeluje o zmiany w ustawie wprowadzającej wakacje kredytowe dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych. Według banków obecny zakres pomocy dla kredytobiorców, gdzie ze wsparcia mógłby skorzystać każdy, jest zbyt szeroki i grozi destabilizacją systemu bankowego.
ZBP apeluje, aby w ustawie, nad która obecnie pracuje Senat, wprowadzić zmianę, by z wakacji mogli skorzystać ci kredytobiorcy, dla których obciążenie ratą kredytu wynosi ponad 40 proc. dochodów. Banki chcą również zmian w systemie składania wniosków o wakacje kredytowe tak, by klient mógł wnioskować o zawieszenie każdej raty z osobna, a nie wszystkich jednocześnie, jak obecnie umożliwia to ustawa.
Według banków w sytuacji, w której klient może złożyć wniosek o zawieszenie od razu 8 rat będzie w bankach powodowało konieczność zawiązania od razu odpowiednich rezerw, co wyraźnie będzie pogarszać ich wynik.
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP przedstawiają apel mówił, że dotychczasowe apele banków w trakcie prac nad ustawą były ignorowane. Ale również opinie takich instytucji, jak Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny, sugerujące rządowi ograniczenie zakresu wakacji kredytowych, zostały pominięte podczas prac nad ustawą w Sejmie.
– Okazuje się, że sposób tłumaczenia, jaki do tej pory stosowaliśmy, wskazujący np., że banki straciły dużo funduszy własnych w ostatnich miesiącach, był nie wystarczający. Zwracamy uwagę, że spodziewamy się wzrostu odsetka kredytów nieregularnych, co oznacza kolejne koszty, wiemy, ze musimy wpłacić dodatkowe środki na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców [ok. 1,4 mld zł – przyp.300G]. I wiemy o tym, że przed nami dodatkowa wpłata 3,5 mld zł na fundusz stabilizacyjny. To wszystko składa się na duże obciążenia w krótkim czasie – mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.
Senat kończy prace nad ustawą wprowadzającą pomoc dla kredytobiorców. Jeśli Sejm szybko rozpatrzy jego poprawki, to powinna ona zacząć obowiązywać już od 1 sierpnia. Zgodnie z ustawą w wersji uchwalonej przez Sejm rozwiązanie miałoby działać w tym i w przyszłym roku. Przepisy dają prawo kredytobiorcy do zawieszenia rat już w sierpniu i we wrześniu 2022 r., a następnie jeszcze dwóch w IV kwartale tego roku.
W przyszłym roku kredytobiorca mógłby zawiesić cztery raty – po jednej na kwartał.
Wakacje kredytowe lada dzień. Wszystko, co trzeba wiedzieć o wsparciu dla kredytobiorców
No i znów niby spoko, ale jakieś kruczki prześwitują przez te ustawy. Lepiej się jednak zaopatrzeć we własną gotówkę i po prostu te kasę mieć odłożoną na taki czas. Mnie się to udało w sumie tylkodzięki faktoringowi z NFG no ale to już i tak dużo dla przedsiębiorcy w tych czsach..niepewnych