Trwa „wielka rezygnacja”. Nawet osoby zadowolone z zarobków myślą o porzuceniu dotychczasowego miejsca pracy. Kuszą ich praca zdalna bądź hybrydowa a także work-life balance. To oznacza, że w firmach rekrutacja będzie musiała być realizowana w trybie ciągłym, a nie w zależności od potrzeb, wynika z raportu autorstwa PageGroup.
Co ósma osoba, która rozpoczęła nową pracę w ciągu ostatniego roku, rozważyłaby zmianę pracodawcy. To jeden z wniosków z badania, jakie przeprowadzono na zlecenie PageGroup, firmy zajmującej się doradztwem personalnym.
Pracownicy otwarci na zmiany
Za raportu wynika z niego, że ponad połowa Polaków (51 proc.) jest zadowolona ze swojego aktualnego zatrudnienia, a jeszcze więcej (62 proc.) z nas jest zadowolonych z poziomu wynagrodzenia.
Ale jednocześnie znaczna część z nich szuka nowego zajęcia.
– Tradycyjne przywiązanie wobec pracodawcy stopniowo zanika, co dowodzi całkowitej transformacji kultury miejsca pracy, przejawiającej się otwartością na zmianę i dużą elastycznością. Ponad połowa ankietowanych (60 proc.) stwierdziła, że aktywnie poszukuje pracy albo planuje szukać jej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – komentuje cytowany w raporcie Radosław Szafrański, dyrektor zarządzający, kierownik krajowy PageGroup Polska.
– Kultura długoterminowego zatrudnienia w jednym przedsiębiorstwie staje się koncepcją przestarzałą. Ludzie są coraz bardziej otwarci na odkrywanie nowych możliwości, a częsta zmiana pracy stała się normą – dodaje.
Biura tracą na znaczeniu
Obecnie zaledwie 35 proc. pracowników w Polsce pracuje na pełnoetatowych stanowiskach w biurach. Tymczasem, formy pracy zdalnej (12 proc.) i hybrydowej (53 proc.) stają się coraz bardziej powszechne. Raport PageGroup jednoznacznie pokazuje, że „wielka rezygnacja”, czyli masowe odchodzenie z pracy dalej trwa i nie zwalnia – w 2022 r. odnotowano poziom odejść prawie trzykrotnie wyższy niż w 2021 r. (36 wobec 14 proc.). Nawet zadowoleni pracownicy są otwarci na nowe możliwości, wyższe zarobki i większą elastyczność w miejscu pracy.
– W niektórych przedsiębiorstwach rekrutacja będzie musiała być realizowana w trybie ciągłym, a nie w zależności od potrzeb. Otwartość na nowe możliwości nie została osłabiona przez pogarszające się perspektywy gospodarcze – czytamy w raporcie.
– W Polsce, mimo słabych wyników makroekonomicznych, aż 74 proc. pracowników jest bardziej skłonnych do szukania pracy, zamiast reagowania z zachowawczą ostrożnością. To najwyższy wskaźnik w Europie, a taką postawę deklaruje zaledwie 43 proc. Niemców czy 45 proc. Szwedów. Miejsce pracowniczej lojalności zajmuje nowy rodzaj relacji pracodawca-kandydat, w której ten drugi zyskuje większą kontrolę, próbując stawiać się w roli równoprawnego partnera – podano.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Jak wynika z opracowania, coraz większe znaczenie ma równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Dla 7 na 10 respondentów jest ona ważniejsza niż sukces zawodowy.
– Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, rozwój kariery, wartości i przywództwo stanowią podstawowe elementy „niewidzialnej rewolucji”, która już się dokonała. Ryzyko dużej rotacji będzie stałym elementem nowej ery talentów. Pracodawcy muszą dostosować się do ich wymagań, w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że stracą najlepszych specjalistów. Bo ci nie zawahają się szukać lepszej oferty w innym miejscu – podkreślono w opracowaniu.
Swoimi opiniami na potrzeby badania podzieliły się 933 osoby.
Polecamy również:
- Dłuższa praca popłaca, czyli tyle wynoszą najwyższe emerytury w Polsce
- Chcemy się szkolić, ale nie za nic. Stawką są stabilna praca lub awans
- Biuro w domu, czyli praca zdalna może być bardziej efektywna. Ale są warunki
- Praca zdalna na nowo. Oto największe kontrowersje wokół niej po zmianach przepisów