Niemal 300 nielegalnych wylotów ścieków znaleźli w dorzeczu Odry kontrolerzy Wód Polskich. Ponad 2000 nie miało aktualnych pozwoleń.
O wstępnych wynikach kontroli Wód Polskich pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”. Jak stwierdza gazeta, Odra jest zanieczyszczana regularnie. To główny wniosek z dotychczasowych ustaleń kontrolerów.
Kontrola jest prowadzona w całej Polsce i obejmuje wyloty odprowadzające ścieki i wody opadowe do rzek. Według gazety w skali kraju kontrolerzy ustalili do tej pory 17 tys. urządzeń które nie miały uregulowanego stanu formalnoprawnego lub nieznany był ich właściciel.
– W samym dorzeczu Odry naliczono ich aż 5816 – kontrole na razie potwierdziły, że tylko na 3,5 tys. wydano pozwolenia. Do dziś stwierdzono, że 282 wyloty są nielegalne. Pierwsze 57 spraw trafiło już na policję, z czego 20 dotyczy właśnie Odry -– podaje dziennik.
Gazeta podkreśla, że nielegalne wyloty są poza wszelką kontrolą.
– Prawo nie przewiduje zresztą za to bolesnych konsekwencji. Rura musi zostać zlikwidowana, a właściciel zapłacić karę, tzw. opłatę podwyższoną. Wynosi ona 500 proc. opłaty zmiennej za wprowadzanie ścieków – dodaje „Rz”.
Nadal nieznane przyczyny katastrofy
Do tej pory nie udało się ustalić, co było bezpośrednią przyczyną masowego wymierania ryb w Odrze. Pierwsze śnięte ryby w rzece zauważono pod koniec lipca.
Przyjęta hipoteza zakłada jednak, że katastrofa została spowodowana przez człowieka. Mógł to być zrzut jakiejś nieustalonej toksycznej substancji. Albo wzrost stężenia wcześniej odprowadzonych zanieczyszczeń, który nastąpił po spadku stanu wody w rzece w wyniku suszy.
Komendant główny policji wyznaczył nagrodę za informacje, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców zatrucia.
Według informacji przekazywanych przez Państwową Straż Pożarną do tej pory z Odry wydobyto 100 ton martwych ryb.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOS) opublikował wyniki badań próbek wody w Odrze, jakie przeprowadzał od 28 lipca. Analizom poddany jest stały zakres badań, w tym: pH, przewodność oraz natlenienie wody. Od 11 sierpnia codziennie badane jest stężenie rtęci w wodzie we wszystkich województwach.
Jak podaje GIOS, w ostatnich dniach stan Odry powoli się poprawia. Obniża się natlenienie wody. Wciąż występuje wysokie zasolenie rzeki, w niektórych miejscach przekroczone dwukrotnie. Z kolei wartości pH wody w Odrze się ustabilizowały, parametry niewiele odbiegają od normy. Wykluczono także rtęć jako przyczynę śnięcia ryb w Odrze. Podobnie jak metale ciężkie.
Więcej o katastrofie na Odrze piszemy tutaj:
- Stan Odry poprawia się, podaje GIOŚ. Ale nadal nie wie, co zabiło ryby w rzece
- Anna Moskwa: Przygotowujemy plan odbudowy Odry. Szczegóły za kilka dni
- Zagraniczne laboratoria sprawdzą wodę z Odry. Nadal nie jest znana przyczyna skażenia
- Policja wyznacza nagrodę za wskazanie sprawców zatrucia Odry
- Dymisje za zatrutą Odrę. Premier: reakcja mogła nastąpić szybciej
- To nie rtęć zatruła Odrę? Minister klimatu: nie stwierdzono też metali ciężkich