Zdrowa dieta w młodym wieku może mieć kluczowe znaczenie dla utrzymania zdolności umysłowych nawet do późnej starości oraz może pomóc w zapobieganiu demencji – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na tysiącach ludzi przez siedem dekad.
Badania, które zostały przedstawione na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego, są pierwszymi, które śledziły ludzi na różnych etapach życia – od czwartego, aż po 70. roku życia. Badacze odkryli bliski związek między dietą a zdolnościami poznawczymi. Doszli do wniosku, że korzyści płynące ze zdrowej diety mogą zaczynać się już we wczesnym etapie życia.
Zobacz też: Mikroplastik jest już w ludziach. Eksperci: to może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia
– Nasze początkowe wyniki potwierdzają obecne zalecenia zdrowotne, że ważne jest, aby już we wczesnym życiu wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe, aby wspierać zdrowie i utrzymać je przez całe życie – mówi Kelly Cara z Uniwersytetu Tufts w Massachusetts.
Badania udowodniły także, że poprawa nawyków żywieniowych do połowy życia może wpływać na wydajność poznawczą i pomagać w łagodzeniu spadków poznawczych w późniejszych latach.
Według autorów badania, zdolności poznawcze mogą nadal się poprawiać nawet w średnim wieku, ale zazwyczaj zaczynają się pogarszać po 65. roku życia, co może prowadzić do poważnych stanów, takich jak demencja.
Jakość diety wpływa na sprawność mózgu
Badania obejmowały ponad trzy tysiące osób dorosłych z Wielkiej Brytanii. Uczestnicy dostarczali dane dotyczące swojej diety, zdolności poznawczych i innych czynników przez ponad 75 lat.
Według wyników, jakość diety była ściśle powiązana z trendami w zdolnościach poznawczych. Na przykład tylko 8 proc. osób odżywiających się dietą o niskiej jakości utrzymało wysoką zdolność poznawczą, podczas gdy tylko 7 proc. tych z wysoką jakością diety miało niską zdolność poznawczą.
Uczestnicy badania, którzy przez lata utrzymywali najwyższe zdolności poznawcze w porównaniu do swoich rówieśników, zazwyczaj spożywali więcej zalecanych produktów, takich jak warzywa, owoce, rośliny strączkowe i pełne ziarna, oraz mniej sodu, dodanego cukru i przetworzonych zbóż.
Naukowcy zauważyli także, że wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych już we wczesnym dzieciństwie może mieć długoterminowe korzyści dla zdrowia psychicznego w późniejszym życiu, co może zmotywować do podejmowania bardziej świadomych decyzji żywieniowych przez całe życie.
Czytaj także:
- Co czwarte małe dziecko zagrożone skutkami ubogiej diety. Nowy raport UNICEF
- Toksyczne „wieczne chemikalia” w ludzkim krwioobiegu. Naukowcy powiązali je z dietą
- Chcesz walczyć o klimat? Odstaw schabowego. Zmiana diety to też troska o środowisko
- Ogień na talerzu, czyli dlaczego niektóre potrawy mają ostry smak i jak wpływają na nasze zdrowie