Polska polityka klimatyczna będzie przyspieszać w najbliższych miesiącach, zapowiedziała wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Nad celem redukcji emisji na 2040 rok trwają wciąż dyskusje.
– W perspektywie najbliższych miesięcy mogę obiecać, że polityka klimatyczna będzie przyspieszać, będziemy ją wzmacniać – mówiła Urszula Zielińska podczas wydarzenia „Warsaw Climate Talks”.
Dodała, że oprócz polityki klimatycznej, Polska musi też wzmocnić politykę walki z dezinformacją w tej dziedzinie.
Czytaj też: Nowy Parlament Europejski będzie mniej zielony. „Wyniki wyborów są bardzo niepokojące”
Założenia bardziej ambitnej polityki klimatycznej będą zawarte w zapowiadanej na połowę roku nowej wersji krajowego planu na rzecz energii i klimatu. Według wiceministry, kolejnymi ważnymi dokumentami będą polityka energetyczna do 2040 roku i strategia do 2050 roku.
– Cele Unii Europejskiej są naszym celem. Cel neutralności klimatycznej do 2050 jest naszym celem – podkreśliła.
Zielińska tłumaczyła też, że choć wiele osób mówi o kosztach transformacji energetycznej, to jest ona jedynym sposobem by zmniejszyć obciążenia netto.
Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter
Zapytana o polskie stanowisko wobec celu redukcji emisji na 2040 rok powiedziała, że rząd jeszcze nad nim dyskutuje. Ważny jest kontekst, szczególnie powszechność dezinformacji.
– W tej sytuacji bardzo ostrożnie musimy podchodzić do poczucia, że nakładamy ludziom kolejne obciążenia. Ścieżka emisji musi iść w dół. Ale musimy zrobić to bardzo ostrożnie, żeby pokazać że to są przede wszystkim korzyści. Nad tym ba gorąco dyskutujemy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz z innymi ministerstwami – powiedziała.
– Prace są w toku, ale już teraz mogę powiedzieć, że będzie to dotyczyło transformacji energetycznej jako sposobu na budowanie bezpieczeństwa i odporności. Będzie też o korzyściach płynących z ochrony środowiska – mówiła wiceministra w odpowiedzi na pytanie o przyszłe polskie cele klimatyczne.
Polecamy także:
- Wyzwania klimatyczne i nie tylko. Tym UE będzie musiała się zająć zaraz po wyborach
- Ambitny cel klimatyczny UE na 2040 rok. Komisja Europejska otwiera dyskusję
- Już nie zależymy od paliw z Rosji. Ale wciąż wydajemy miliardy na import surowców energetycznych
- Prezes PSE: Polska potrzebuje magazynów energii. To one mogą uzupełniać pracę OZE