Giełda Papierów Wartościowych liczy, że w momencie startu rynku GlobalConnect będzie na nim notowanych 20-30 największych amerykańskich i europejskich spółek.
„Chcemy rozpocząć od 20-30 amerykańskich i europejskich blue chipów cieszących się największym zainteresowaniem wśród inwestorów” – podało PAP Biznes biuro prasowe Giełdy Papierów Wartościowych (GPW).
O tym, że GPW chce umożliwić inwestowanie w zagraniczne spółki po niskich kosztach 300Gospodarka napisała jako pierwsza w tym artykule.
„Jeśli ten pomysł wypali to polscy inwestorzy – także ci indywidualni – zyskają możliwość inwestowania w spółki z największych światowych giełd z prowizjami podobnymi do tych, które płacą za handlowanie polskimi akcjami. Transakcje odbywałyby się w złotówkach oraz w godzinach pracy giełdy w Warszawie” – pisała 300Gospodarka w marcu.
Warszawska giełda chce wzorować się przede wszystkim na giełdzie w Wiedniu, która już jakiś czas temu wprowadziła podobne rozwiązanie i dziś przyrost obrotów na wiedeńskim parkiecie w dużej mierze wynika właśnie z segmentu rynków światowych.
Globalny segment giełdy wiedeńskiej oferuje obrót akcjami z Europy (Niemiec, Francji, Włoch, Rosji i Hiszpanii), USA i Azji (w tym z Chin i Japonii) za pośrednictwem działających w Austrii brokerów.
Jako zalety austriackiego rozwiązania wskazuje się przede wszystkim możliwość handlu i rozliczeń w lokalnej walucie (w tym wypadku euro) oraz możliwość zawierania transakcji w godzinach pracy wiedeńskiej giełdy.
Ale główna zaleta takiego rozwiązania dla lokalnych graczy w Wiedniu jest inna: brak dodatkowych opłat pobieranych przez brokerów na rynkach zagranicznych i opłat za przewalutowanie – innymi słowy, przeciętny Austriak zapłaci podobną prowizję za kupno akcji amerykańskiej Tesli czy Google’a co za kupno akcji austriackiego Banku Raiffeisen.
Przykładowe spółki, których akcje mogłyby być notowane na GlobalConnect to tacy giganci jak Tesla, Amazon, Alphabet, Apple, Boing, Microsoft, ArcelorMittal, payPal Holdings, Walt Disney, Berkshire Hathaway, Johnson & Johnson, Bayer, Amgen, Starbucks, Daimley, Airbus, Citigroup, eBay, Renault czy Oracle.
Zapowiadany rynek Global Connect jest wzorowany na bazie podobnych rynków działających na giełdach w Europie, w tym w Londynie, Frankfurcie Wiedniu czy Moskwie. Akcje na GlobalConnect mają być wprowadzane przez animatorów rynku, bez zgody emitenta.
Uruchomienie GlobalConnect planowane jest w czwartym kwartale 2021 roku.
„Na rynku GlobalConnect notowane będą akcje, tak więc inwestorom będą przysługiwały pożytki z posiadania papierów wartościowych, np. dywidendy” – podaje biuro prasowe GPW.
Na GPW zadebiutował nowy fundusz ETF. Tym razem na indeks WIGtechTR