LICZBA DNIA
165 lat
– tyle, zdaniem Bank of America Merrill Lynch zajmie zasypanie luki płacowej pomiędzy kobietami, a mężczyznami w Ameryce Północnej.
Przypomnijmy: ‘pay gap’ oznacza różnice w płacy pomiędzy kobietami, a mężczyznami na tych samych stanowiskach. Dlaczego jednak porównywać zarobki na tych samych stanowiskach, a nie zarobki w ogóle?
W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii pracodawcy zatrudniający więcej niż 250 osób po raz pierwszy opublikowali dane o różnicach płac kobiet zatrudnionych w poszczególnych przedsiębiorstwach do mężczyzn.
Wyniki były, niestety, niezaskakujące: średnia różnica w zarobkach wyniosła 12 proc. na korzyść mężczyzn.
To, że praca wykonywana przez kobiety jest z reguły niżej opłacana to jeden z widocznych przykładów niedoskonałości kapitalizmu, który musimy rozwiązać. Szybko. (Financial Times, The Economist)
Jeszcze przez dwa wieki mężczyźni będą kontrolować światowe aktywa. Dochody to jedno, a majątek to drugie. Wejdźmy w szczegóły raportu Bank of America Merrill Lynch ‘SHE-CONOMY’, opublikowanego na dzień przed światowym dniem kobiet.
Okazuje się, że w ciągu najbliższych sześciu lat stan posiadania kobiet wzrośnie o ok. jedną trzecią, czyli 28 bln dol. To wartość zbliżona do połączonego łącznego PKB Stanów Zjednoczonych i Chin.
Przez drugą dekadę XXI w. – od 2010 do 2020 własność kobiet podwoi się i na koniec tego okresu wyniesie 72 bln. dolarów.
To ogromny sukces, jednak do stanu równowagi pomiędzy zasobami mężczyzn i kobiet jeszcze daleko. Na dzisiaj prognozy mówią, że zajmie to nam 202 lata. Jednak przewidywania z 2017 r. wskazywały, że nastąpi to za 217 lat od wtedy.
Szacuje się, że w Europie Zachodniej za 60 lat mężczyźni i kobiety zaczną zarabiać tyle samo na tych samych stanowiskach. W Stanach Zjednoczonych zajmie to naszą liczbę dnia – 165 lat. (Financial Times)
Nawet Google nie ukryje się przed kobietami. Stany Zjednoczone poszły w ślady Wielkiej Brytanii i poleciły firmom zatrudniającym 100 i więcej pracowników raportowanie o stanie nierówności płac w kontekście ogólnym, a nie jedynie w porównaniu na poszczególnych stanowiskach.
Dlaczego Google został przywołany do tablicy? Ponieważ firma jest dumna z braku luki płacowej. Jednak, pomimo płacenia tych samych pensji pracownikom na tych samych stanowiskach niezależnie od płci nadal kobiety zajmują stanowiska, które są mniej płatne.
Wielu za receptę prostą receptę uzna, że kobiety powinny zacząć zajmować te same stanowiska, które do tej pory były chętniej wybierane przez mężczyzn. My powiemy: nie. Każdy powinien robić to, co uważa za jego powołanie. To z wycenianiem tej pracy jest problem, a nie z jej wyborem. (The New York Times)
Huawei może budować sieć 5G w Niemczech. Niemiecki rząd w końcu znalazł rozwiązanie problemu chińskich dostawców technologii i rozbudowy sieci 5G w kraju.
Przypomnijmy: Niemcy w obawie przed szpiegostwem firm z Państwa Środka zastanawiały się, czy nie wykluczyć organizacji z Chin (głównie chodzi o Huawei’a) z możliwości brania udziału w przetargach na budowę sieci ultraszybkiego internetu.
Na szali leżał termin realizacji inwestycji, a po drugiej stronie pewność, że nikt w Pekinie nie będzie miał dostępu do tajnych informacji z terenu Niemiec.
Wczoraj zapadła decyzja o dopuszczeniu wszystkich producentów, niezależnie od pochodzenia. Reguły dotyczące przetargu będą jednak bardziej rygorystyczne niż zazwyczaj. (Handelsblatt)
Jeśli chcesz dostawać newsletter 300SEKUND codziennie rano na swoją skrzynkę mailową, zapisz się tutaj: http://bit.ly/Newsletter300SEKUND .