Dyrektor generalny Huawei powiedział, że nadszedł czas, aby chiński rząd odpowiedział na LibraCoin Facebooka i wyemitował swoją kryptowalutę.

Rozmawiając z dziennikarzem włoskiego L’economia, dyrektor generalny firmy, Ren Zhengfei, zauważył, że Chiny mają możliwość realizacji takiego przedsięwzięcia i wyemitowania narodowej cyfrowej waluty.

Huawei ostatnimi czasy dokonał znaczących postępów w kwestii technologii blockchain – włączając w to dołączenie do konsorcjum Hyperledger i udostępnienie usługi chmury opartej na sieci bloków. CEO firmy wskazuje w mediach też na to, jakie postępy w tej sprawie dokonało chińskie państwo.

Mimo pewnej wrogości do kryptowalut takich jak Bitcoin, w maju br. Ludowy Bank Chin zatrudnił ekspertów ds. blockchain w celu dalszej ekspansji instytucji w tym obszarze. Bank myśli o potencjalnych „transakcjach na dużą skalę”, jak mówili wtedy jego przedstawiciele. Chodziło zapewne jednak o inwestycje w infrastrukturę opartą na blockchainie, a nie emitowanie kryptowaluty.

Niedawno pojawiły się jednak też opinie chińskich ekspertów o LibraCoin. Mimo pewnych wątpliwości dot. takich pomysłów, Wang Xin, szef biura badawczego Ludowego Banku Chin, powiedział, że powstała w ten sposób konkurencja może zachęcić władze kraju do wyemitowania własnej krajowej cyfrowej waluty.