Niemieccy politycy wzywają do podjęcia stanowczych działań w celu zatrzymania propagandy „Muslime Interaktiv” na platformie TikTok. Ugrupowanie o poglądach ekstremistycznych przyciąga coraz więcej młodych odbiorców.
Ugrupowanie działające na terenie Hamburga, „Muslime Interaktiv”, rozwija się coraz prężniej w mediach społecznościowych. Szczególnie na lubianym przez młodzież TikToku. Niektórzy niemieccy politycy podnoszą alarm, aby w końcu zareagować na nieodpowiednie i niebezpieczne treści.
– Jesteśmy zgodni co do tego, że w Niemczech bardziej niż kiedykolwiek, niezbędne są zdecydowane działania zwalczające ekstremistów islamskich i mowę nienawiści o zabarwieniu antysemickim – powiedział polityk SPD Andy Grote, czytamy w niemieckim tygodniku Zeit Online.
Senator Grote ma na myśli jednoznaczne sprawdzenie ugrupowania oraz wcielenie w życie zakazu zgromadzeń i tworzenia innych ekstremistycznych ruchów.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Ugrupowanie „Muslim Interaktiv” zintensyfikowało swoją aktywność wraz z początkiem konfliktu w Strefie Gazy. Zdaniem polityka, członkowie rozpowszechniają ekstremistyczne hasła, czego wynikiem stały się masowe przeszukania. Służby zablokowały także media społecznościowe z niebezpiecznymi treściami.
Przyciąga młodych ludzi
Zdaniem eksperta od islamu, Ahmada Mansoura, młodzi muzułmanie coraz częściej zostają przyciągani przez ekstremistyczne treści.
– To jest już nowa generacja muzułmanów, którzy poruszają się wyłącznie w mediach społecznościowych i mają profesjonalny przekaz. Ubranie, język czy nagrania – wszystko jest nowoczesne, modne i dokładnie trafia do młodzieży – mówi Mansoura.
„Muslime Interaktiv” to nie pierwszy ruch o ekstremistycznych poglądach, któremu przygląda się Urząd do Ochrony Konstytucji (Verfassungsschutz) – zauważa niemiecki tygodnik. Od lat 90. XX wieku organ obserwuje organizację Centrum Islamu (Islamische Zentrum, IZH), gromadzącą się m.in. w Błękitnym Meczecie w Hamburgu.
Urząd zarzuca organizacji, że jest kontrolowana przez Iran. W tym względzie uważa ją za ekstremistyczną. Od wielu lat słychać apele o zamknięciu działalności IZH. W listopadzie 2023 roku, w związku z działalnością Centrum Islamu, przeszukanych zostało kilkanaście obiektów w siedmiu krajach związkowych Niemiec. Do tej pory nie pojawiły się żadne informacje o ewentualnych konsekwencjach, poniesionych przez grupę.
Polecamy:
- Zmiany klimatyczne to katastrofa ekonomiczna. Świat traci miliardy dolarów [WYKRES]
- Kontrowersyjny pomysł minister przemysłu. „Zapłacimy za to w cenach energii”
- Złoty już dawno nie był tak mocny. Dla rządu to wcale nie musi być dobra wiadomość