Wojewoda dolnośląski stwierdził nieważność uchwały wałbrzyskiej rady miejskiej ws. ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych – informuje Polski Związek Przetwórców Tworzyw, który był przeciwny uchwale.

– Cieszymy się, że wojewoda podzielił argumenty wyrażane przez stronę społeczną. Jako PZPTS, popieramy działania władz samorządowych, krajowych oraz wspólnotowych mające na celu wypracowanie konsensusu i efektywną ochronę środowiska. Konsekwentnie wskazujemy na potrzebę kompleksowego wzmocnienia systemu zarządzania odpadami i istotnego zwiększenia poziomu recyklingu, co pozwoli przyśpieszyć proces przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w całym jej łańcuchu dostaw, uwzględniającym m.in. tworzywa sztuczne. To wyzwanie wymaga systemowych rozwiązań, a nie wyrywkowych, lokalnych mechanizmów, które wprowadzałyby chaos regulacyjny i niepewność obrotu gospodarczego – powiedział Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Uchwała miała wprowadzić w mieście tzw. strefy wolne od plastiku, gdzie niedozwolone byłoby udostępnianie, sprzedaż, używanie, a nawet posiadanie jednorazowych produktów z plastiku.