Dyrektor projektu Towarowa 22 Mikael Andersson twierdzi, że będzie to największa inwestycja prywatna w historii Polski.

Być może niedługo Warszawa będzie się mogła pochwalić naprawdę interesującym na skalę światową współczesnym obiektem architektonicznym. Echo Investment, największy polski deweloper, zapowiedziało właśnie inwestycję zaprojektowaną przez pracownię BIG założoną przez duńską gwiazdę architektury Bjarkego Ingelsa.

Projekt dotyczy nie tylko pojedynczego budynku, ale całego kwartału na warszawskiej Woli, przy zbiegu ulic Towarowej i Prostej, zajmującego około 6,5 hektara.

Powstanie tam wielofunkcyjny kompleks z parkiem i budynkami użytku publicznego, a także mieszkania (na sprzedaż i wynajem), biura i lokale handlowo-usługowe. Jak informuje deweloper, „projekt zakłada przywrócenie pieszych ulic historycznej Warszawy”.

W całym projekcie ma być dużo przestrzeni dostępnej publicznie i ma on być otwarty na resztę miasta.

 

 

Bjarke Ingels i jego pracownia Bjarke Ingels Group są znani z ciekawych realizacji na całym świecie, w tym Lego House w Billund oraz 8 House i parku Superkilen w Kopenhadze, a także VIA 57 West i 2 World Trade Center w Nowym Jorku czy siedzib Google w Kalifornii i Londynie.

W rozmowie z Pulsem Biznesu dyrektor projektu Mikael Andersson powiedział, że inwestycja będzie kosztować od 800 milionów do 1 miliarda euro, stanowiąc największą inwestycję prywatną w historii Polski.

Budynki będą miały łącznie ok. 230 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Właścicielami projektu Towarowa 22 są EPP i Echo Investment.

Echo Investment to największy polski deweloper, od 1996 roku notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 2015 roku ich głównym akcjonariuszem jest konsorcjum światowych funduszy PIMCO, Oaktree i Griffin Real Estate.

EPP to spółka inwestycyjna notowana na dwóch giełdach w Johannesburgu (JSE) i Luksemburgu (Euro MTF), działająca według formuły REIT i inwestująca w sektorze nieruchomości, zwłaszcza nieruchomości handlowych i biurowych na terenie całej Polski.