Holenderska firma Concr3de proponuje zastosowanie druku 3D do odbudowy zniszczonego zabytku, pisze serwis Dezeen.

Rekonstrukcja katedry będzie trudna, ponieważ surowce użyte do jej budowy już nie występują. Wybór właściwej techniki też będzie stanowić wyzwanie – na katedrę składało się bardzo wiele szczegółowych elementów.

Conr3de ma jednak na to innowacyjny pomysł. Firma zaprezentowała już nawet wydruk jednego ze zniszczonych fragmentów świątyni, aby dać przedsmak swoich możliwości. Wydrukowana została rzeźba Striges – skrzydlatych demonów-ptaków ze skomplikowanymi elementami zakrzywionych szponów.

Do odwzorowania katedry ma posłużyć niestandardowa drukarka 3D, która jest dostosowana do pracy z materiałami kamiennymi. Drukuje z dokładnością do 0,1 mm.

W całość projektu zaangażowanych jest więcej biznesów na co dzień nie kojarzących się z budownictwem.

Do odwzorowania całości konstrukcji w druku – niczym obrazy Canaletta przy odbudowie Warszawy – będzie służyć gra Assasin’s Creed Unity, która zawiera bardzo szczegółowe artystyczne ujęcie Notre Dame.

Jeśli technologia druku 3D zostałaby wykorzystana to ziściłyby się obietnice francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i odbudowa katedry faktycznie trwałaby pięć lat.