Chilijska spółka Codelco, największy na świecie producent miedzi, wprowadziła do swojej floty pierwszy hybrydowy górniczy wóz odstawczy, donosi mining.com.

Nowa maszyna, skonstruowana przez japońskiego producenta Komatsu, ma być wydajniejsza o 10 do nawet 20 proc. i emitować o 25 proc. mniej gazów cieplarnianych w porównaniu do klasycznego wozu.

Octavio Araneda, wiceprezes ds. operacyjnych w Codelco, podkreślił, że nowy wóz umożliwi wzrost wydajności przy jednoczesnej poprawie warunków pracy i redukcji kosztów, zwłaszcza związanych z wentylacją.

Przedsiębiorstwo jest w trakcie realizacji 10-letniego planu modernizacji swoich kopalń i reorganizacji procesu wydobycia. Wprowadzane zmiany mają osiągnąć sumaryczny koszt 40 mld dol.

Codelco liczy, że spełnienie założeń programu doprowadzi do obniżenia emisji gazów cieplarnianych związanej z prowadzoną działalnością, oraz doprowadzi do optymalizacji wykorzystania zasobów wody.

Działania te są odpowiedzią na międzynarodową krytykę, z jaką spotkał się stworzony przez firmę łańcuch dostaw. W przyszłości chilijski producent planuje dalej idące zmiany w swojej flocie pojazdów.