Największy polski bank PKO BP prześcignął właśnie niemieckiego giganta Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej – podał dziś Tomasz Wyłuda, Dyrektor Biura Doradztwa Inwestycyjnego Credit Agricole.

Wszystko dzięki temu, że obecnie na giełdzie w Warszawie PKO BP zyskuje ponad 5 proc., a Deutsche Bank spada we Frankfurcie o 2,4 proc.

Od początku roku wartość PKO BP poszła w górę o 7,6 proc., natomiast Deutsche Bank stracił aż 34 proc.

Kurs jednej akcji Deutsche jest dziś rekordowo niski i wynosi niewiele ponad 6 euro za sztukę. Dla porównania, jeszcze przed kryzysem z 2008 r. udział w Deutsche kosztował ponad 100 euro.

Jak pisaliśmy pod koniec maja, wycenie akcji Deutsche nie posłużył sezon na wykrywanie afer prania pieniędzy i wyciąganie konsekwencji z afery wycieku dokumentów z Panamy.

Na to nałożyła się transakcja połączenia z drugim największym bankiem w Niemczech – Commerz, w sprawie której rozmowy zostały przerwane.

Bank ma największe problemy z rentownością w sferze działalności inwestycyjnej.

PKO Bank Polski jest natomiast liderem polskiego sektora bankowego i na koniec 2018 roku był najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.

Jednak pod pewnym względem Deutsche wciąż jest nieporównywalnie większy od PKO BP: podczas gdy wartość aktywów polskiego banku wynosi 326 mld zł, to Deutsche bank zarządza aktywami wartymi 5,73 biliona zł. To oznacza, że największy bank Niemiec ma ponad 17 razy więcej aktywów niż PKO BP.

Mapa dnia: największa spółka giełdowa w każdym województwie