Airbus, europejski producent lotniczy, zaprezentował koncepcyjny model samolotu „Ptak Drapieżny” (ang. „Bird of Prey”), którego projekt zainspirowany jest naturalnymi cechami prawdziwych drapieżnych ptaków – m.in. orła i sokoła.

Model został przedstawiony przez brytyjskiego sekretarza stanu ds. handlu międzynarodowego Liama Foxa podczas największych na świecie międzynarodowych pokazów lotnictwa wojskowego Royal International Air Tattoo zorganizowanych w bazie RAF w Fairford w Wielkiej Brytanii.

W teorii koncepcyjny samolot zasilany byłby przy użyciu turbośmigłowego silnika hybrydowego. W założeniu mógłby transportować do 80 pasażerów i spalać od 30 do 50 proc. mniej paliwa niż porównywalne maszyny wykorzystywane w dzisiejszym lotnictwie.

Maszyna nie zostanie w rzeczywistości wyprodukowana. Zdaniem Martina Astona, menedżera wyższego szczebla w Airbusie, ma ona stanowić inspirację i motywację dla kolejnych pokoleń inżynierów aeronautyki.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Mjanma (Birma) chce siedmnastokrotnie zwiększyć liczbę elektrowni węglowych do 2030 roku

>>> Nike, Adidas i Puma. Dwóch z trzech założycieli tych marek było braćmi