Pierwsza obudowa do offshorowej turbiny wiatrowej o mocy 12 MW modelu Haliade-X wyszła z fabryki francuskiej spółki amerykańskiego koncernu GE Renewable Energy (GERE), pisze Recharge News.

To ostatni krok do wprowadzenia na rynek obecnie najpotężniejszej tego typu turbiny na świecie. Zakład GERE mieści się w Saint-Nazaire na zachodnim wybrzeżu Francji. Łopaty dla Haliade-X zostaną wyprodukowane w pobliskiej fabryce dostawcy GERE w Cherbourgu.

Te elementy zostaną przetransportowane do portu Rotterdam-Maasvlakte w Holandii, gdzie będzie zbudowany prototyp w warunkach quasi-offshorowych. Druga obudowa dla Haliade-X 12 MW jest obecnie montowana w Saint-Nazaire i zostanie w najbliższych miesiącach dostarczona do brytyjskiego centrum testowego Offshore Renewable Energy w angielskim Blyth.

Konstrukcja turbiny o mocy 12 MW, na opracowanie której GERE wydaje blisko 400 mln dol., została zaprojektowana w taki sposób, aby wytwarzać 67 GWh energii elektrycznej rocznie.

Według obliczeń GE farma wiatrowa o mocy 750 MW złożona z turbin modelu Haliade-X byłaby w stanie zasilić milion domów w Europie.

>>> Inwestorzy z RPA inwestują więcej w nieruchomości w Polsce niż gdziekolwiek indziej na świecie

>>> Badanie: wyłapywanie dwutlenku węgla z atmosfery może pochłaniać 1/4 energii na świecie