Christine Lagarde, która niebawem zasiądzie w fotelu prezesa Europejskiego Banku Centralnego, wezwała europejskie rządy do ściślejszej współpracy w zakresie polityki fiskalnej w celu stymulowania dławiącej się gospodarki strefy euro, informuje Financial Times.

Lagarde powiedziała, że „nie jest wróżką” i zaapelowała do rządów bogatszych krajów strefy euro z niskimi deficytami, by zaczęły wydawać i w ten sposób awaryjnie stymulowały gospodarkę.

Jej zdaniem rządy, które „mają możliwość wykorzystania dostępnej przestrzeni fiskalnej”, powinny wydawać więcej na poprawę swojej infrastruktury.

„To większość krajów strefy euro” – skwitowała.

Wyraźnie widać, że współpraca będzie możliwa, jeśli wszystkie instytucje w Europie – a w szczególności w strefie euro – będą chciały odpowiednio zareagować na zagrożenia ze strony populistów” – mówiła.

To pierwsze publiczne wystąpienie Lagarde na stanowisku prezesa-elekta Europejskiego Banku Centralnego. Ma ona zastąpić Mario Draghiego w instytucji tej jesieni.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Czytaj też: Christine Lagarde: Bitcoin jest zagrożeniem dla systemu finansowego