W Jastrzębiu–Zdroju oficjalnie zainaugurowała dziś działalność kopalnia węgla kamiennego „Bzie-Dębina”. To pierwsza uruchomiona kopalnia węgla w Polsce od 1994 roku.

To najnowszy zakład w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Głębokość szybu, który dziś zyskał nowe imię „Jan Paweł” (dotąd 1-Bzie), to 1164 metry.

Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zainwestować w swój najnowszy zakład wydobywczy 3 miliardy złotych do 2033 r.

Nowa kopalnia składa się z szybu „Jan Paweł” oraz budynków, m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowego budynku administracyjnego. Kolejne powstaną w ciągu najbliższego roku. W planach jest też budowa kolejnego szybu – wentylacyjnego – w pobliskich Zebrzydowicach.

Zasoby operatywne nowej kopalni szacowane są na ok. 180 mln ton węgla. Większość, bo 95 proc. zasobów, to węgiel koksowy typu 35.

W tym złożu jest bardzo dobrej jakości węgiel koksujący, spełniający najwyższe standardy. To jest największe złoże węgla koksującego w Europie, które w tej chwili próbujemy rozciąć i jesteśmy w tym zdeterminowani, bo to kluczowa inwestycja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej – powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Strategii i Rozwoju.

Górnictwo węgla koksowego ma przed sobą świetlaną przyszłość dodał z kolei minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Węgiel koksowy jest surowcem, z którego otrzymuje się koks, który z kolei jest wykorzystywany w hutach przy wytopie żelaza w procesie produkcji stali.

Obecnie w kopalni „Bzie-Dębina” pracuje ponad 230 górników, którzy zostali tu przeniesieni z innych zakładów Spółki. Są zatrudnieni w oddziale robót przygotowawczych oraz w oddziałach elektrycznym i maszynowym. Ich praca to przede wszystkim drążenie przodków: badawczo– transportowego B-1 oraz przecinki W-4. Do końca roku kopalnia będzie zatrudniać 300 osób. Docelowo w zakładzie znajdzie pracę 2000 osób.

Rozpoczęcie wydobycia w pierwszej ścianie będzie możliwe w 2022 r.

Warto także przy okazji przypomnieć, że Polska, według danych CarbonBrief, jest jednym z piętnastu krajów świata, które planują największe inwestycje w budowę elektrowni węglowych na świecie – wyprzedza Rosję i jest na tej liście jedynym krajem należącym do Unii Europejskiej.

Czytaj też:

>>> Dlaczego spadają ceny rudy żelaza i węgla koksującego

>>> Fuzja Orlenu z Lotosem się opóźni?