W 2019 roku 18 amerykańskich stanów podniosło stawkę płacy minimalnej – jak dotąd bez widocznych negatywnych konsekwencji, pisze Axios.

Przeciwnicy pomysłu podnoszenia płacy minimalnej argumentują, że jego konsekwencją jest wzrost bezrobocia, a także wzrost cen towarów w sklepach czy sieciach fastfoodowych.

Jednak jak dotąd żadnej z tych negatywnych konsekwencji wprowadzenia podwyższonej płacy minimalnej nie zauważono – zgodnie z dostępnymi danymi poziom zatrudnienia w najmniej płatnych profesjach nie spadł w badanym okresie.

Wręcz przeciwnie – w ciągu ostatnich kilku lat w tych amerykańskich stanach, w których podniesiono płacę minimalną zauważono wręcz wzrost zatrudnienia w takich sektorach jak hotelarstwo, czy u restauratorów.

Wiele opinii, które słyszymy dziś np. na temat płacy minimalnej to stare doktryny ekonomiczne, które nie są poparte wynikami badań” – mówi w komentarzu dla Axios Diane Swonk, główna ekonomistka firmy Grant Thornton.

W istocie badania naukowe nie potwierdzają negatywnego wpływu podnoszenia płacy minimalnej na wysokość zatrudnienia.

Swonk ostrzega jednak, że metody zastosowane w USA działają, gdyż zostały wprowadzone lokalnie – nie zastosowano jednej taryfy obowiązującej dla całego państwa.

Co więcej, aby być pewnym pozytywnego wpływu tych decyzji należy poczekać na możliwych efektów długoterminowych.

Czytaj też:

>> Co to jest godziwa płaca, czym się różni od płacy minimalnej i jak działa na świecie?

>> Duża podwyżka płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii – nowa propozycja Torysów na przyciągnięcie wyborców