Kryzys klimatyczny i jego konsekwencje – to według uczestników i ekspertów światowego Forum Ekonomicznego w Davos największe zagrożenia nadchodzącego roku.

Światowe Forum Gospodarcze w Davos odbywa się tradycyjnie na początku roku, dlatego jego ustalenia stanowią zwykle istotną informację co do kierunku jaki obierze w nadchodzącym roku światowa gospodarka.

W najnowszej ankiecie przeprowadzonej wśród 750 uczestników i ekspertów Forum Ekonomicznego padły pytania o największe ryzyka i zagrożenia nadchodzącego roku.

Po raz pierwszy na liście zagrożeń na najbliższą dekadę, wszystkie pięć największych globalnych zagrożeń pod względem prawdopodobieństwa to zagrożenia środowiskowe. Są to:

1. Ekstremalne zjawiska pogodowe,

2. Katastrofy ekologiczne spowodowane przez człowieka,

3. Poważna utrata różnorodności biologicznej,

4. Klęski żywiołowe

5. Niepowodzenie w ograniczaniu zmian klimatycznych i dostosowywaniu się do ich skutków.

W tym roku ma odbyć się szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow, podczas którego sygnatariusze porozumienia paryskiego będą przedstawiać konkretne plany realizacji jego celów. Davos zdaje się reagować na ten globalny trend i dostrzega znaczenie kryzysu klimatycznego dla gospodarki.

To gigantyczna zmiana podejścia ludzi związanych z Davos w porównaniu z sytuacją sprzed 10 lat, kiedy lista największych ryzyk była zdominowana przez zagrożenia dla światowej gospodarki i systemu finansowego.

Dodatkowo, w perspektywie krótkoterminowej trzech na czterech respondentów przewiduje, że w 2020 r. nasilą się następujące zagrożenia: wojny handlowe, polaryzacja polityczna na poziomie krajowym, ekstremalne fale upałów, zniszczenie ekosystemów zasobów naturalnych i cyberataki.

Światowe Forum Gospodarcze w Davos odbędzie się w tym tygodniu po raz pięćdziesiąty. Na Forum, które rozpoczyna się 21 stycznia, przemówienie wygłosi Greta Thunberg, która zagości w Davos po raz drugi. Na konferencji pojawi się także m. in. Donald Trump, który wycofał USA z porozumienia paryskiego.

Młodzi aktywiści zamierzają również zaznaczyć swoją obecność na Forum – będą żądać jego rozwiązania i dymisji zgromadzonych tam prezesów ignorujących zmiany klimatu.

Czytaj też:

>>> Tak zmieniła się Polska w XXI wieku: nasze kluczowe megainwestycje ostatnich 20 lat

>>> Polska kontra neutralność klimatyczna – co dalej z unijnym planem i pieniędzmi na transformację