Poczucie szczęścia ma wpływ na nasze relacje z innymi ludźmi oraz sukcesy w życiu zawodowym, ale też zwiększa kreatywność i produktywność – wynika z raportu firm OnePoll i Mindspace.
W badaniu pytano o poczucie szczęścia pracowników biurowych różnych sektorów – od finansów po branżę kreatywną. W ankietach wzięło udział pięć tysięcy pracowników z siedmiu krajów: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Królestwa Niderlandów, Izraela, Polski i Rumunii.
Autorzy podkreślają, że szczęśliwi pracownicy są bardziej skuteczni, a ich nastrój jest zaraźliwy. Podobnie jest w wypadku niezadowolenia z pracy, które też udziela się pozostałym. Z ankiety wynika, że poczucie szczęścia w miejscu pracy wpływa pozytywnie na wiele jej elementów, przynosząc korzyści – także finansowe – całej firmie.
Różnice w poczuciu szczęścia pojawiały się, gdy porównywano badanych ze względu na wiek, stanowisko, płeć oraz formę zatrudnienia.
W większości bardziej szczęśliwi w pracy są mężczyźni. Od tej reguły był tylko jeden wyjątek – w Polsce to kobiety czują się szczęśliwsze w pracy.
Zauważalnie szczęśliwsi od pracowników okazali się również szefowie i właściciele firm, a millenialsi byli bardziej zadowoleni od swoich kolegów w przedziale wiekowym 40-50 lat.
W ankietach pytano również o to, co sprawia, że praca przynosi satysfakcję. Często wskazywano poczucie, że w pracy są dobre warunki do współpracy z innymi, bycie cenionym przez pracodawcę oraz zaangażowanie w wykonywaną pracę. Ten ostatni czynnik mocno wiązał się z poczuciem satysfakcji z pracy, ale malał, gdy pracownik czuł, że nie jest odpowiednio wynagradzany.
Duże znaczenie ma również poczucie, że to, co robimy, ma sens. Mindspace i OnePoll zaznaczyły w raporcie, że ten czynnik nie tylko zwiększa zaangażowanie w wykonywane zadania, ale także wydłuża życie.
Ankieta wskazuje, że rośnie znaczenie elastyczności w pracy jako czynnika zwiększającego produktywność i zadowolenie z pracy. Prawo do samodzielnego decydowania o tym, czy przyjdziemy do biura wcześniej lub wyjdziemy z niego wcześniej, a także możliwość okazjonalnej pracy z domu, ma duże znaczenie dla pracowników.
Liderem na tym polu jest USA – aż 30 proc. pracowników ma tego rodzaju swobodę. Polska i Rumunia znajdują się zaś w tej kwestii daleko w tyle – tylko 7 procent ankietowanych uznało, że może sobie pozwolić na elastyczność w pracy.
Raport pokazuje, że ogólnie najwięcej szczęśliwych pracowników jest w Stanach Zjednoczonych (94 proc.) i Niderlandach (91 proc.). Wśród Polaków także przeważają zadowoleni w życiu zawodowym – stanowią 83 procent badanych. Najmniej szczęśliwi okazali się brytyjczycy – jedynie 76 proc. deklarowało, że jest szczęśliwych lub zwykle szczęśliwych w pracy.
Czytaj również:
>>> Raport: Polscy pracodawcy coraz mniej wymagają i coraz więcej obiecują