W Polsce najdroższą handlową lokalizacją jest Nowy Świat w Warszawie. Tu czynsze wynoszą około 1 tys. euro za m2 rocznie. Znacznie więcej płacą najemcy lokali przy Via Montenapoleone w Mediolanie, gdzie za m2 wynajmujący życzą sobie 20 tys. euro rocznie. Tym samym Via Montenapoleone jest najdroższą ulicą handlową na świecie.
Ranking lokalizacji handlowych przygotowała firma z branży nieruchomości Cushman&Wakefield. Z raportu „Main Streets Across the World 2024” wynika, że w ponad połowie z 138 monitorowanych lokalizacji czynsze wzrosły rok do roku.
Najdroższa ulica handlowa na świecie
Jak wynika z zestawienia, najwięcej za wynajem lokalu handlowego płacą ci, którzy zdecydowali się prowadzić działalność przy Via Montenapoleone w Mediolanie. To 20 tys. euro za m2 rocznie. Na dodatek tu czynsz za wynajem wzrósł w 2024 o 11 proc. rok do roku.
– Via Montenapoleone w Mediolanie wyprzedziła nowojorską Fifth Avenue jako najdroższa lokalizacja handlowa na świecie. Zmiana ta oznacza pierwsze w historii raportu zajęcie najwyższego miejsca przez europejską lokalizację. Odzwierciedla to dynamiczny wzrost czynszów na włoskiej ulicy, przekraczający 30 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat, dodatkowo wzmocniony w tym roku przez aprecjację euro wobec dolara amerykańskiego – czytamy w raporcie „Main Streets Across the World”.
Drugą najdroższą lokalizacją handlową na świecie jest Upper 5th Avenue w Nowym Jorku, gdzie w przeliczeniu na euro najemcy muszą płacić 19,5 tys. za m2 rocznie. Przy czym wysokość stawki w 2024 r. w porównaniu z 2023 r. nie zmieniła się. Trzecie miejsce zajęła New Bond Street w Londynie z czynszami na poziomie 17,2 tys. euro za m2 rocznie. Ale w tym przypadku stawki rok do roku podskoczyły o 13 proc.
Wzrost cen na Nowym Świecie
W rankingu znalazła się też jedna lokalizacja handlowa z Polski. Zajęła 35. miejsce. Nad Wisłą najdroższa jest ul. Nowy Świat w Warszawie. Tu za wynajem lokalu handlowego trzeba zapłacić około 1 tys. euro za m2 rocznie. Jednocześnie ceny wzrosły rok do roku o 15 proc.
Natomiast trzy ostatnie miejsca w rankingu najdroższych ulic handlowych to: Calle Florida w Buenos Aires, ul. Makedonija w Skopje oraz ul. Viru w Tallinie, gdzie czynsze wynoszą odpowiednio 218, 336 oraz 384 euro za m2 rocznie.
Calle Florida odnotowała spadek wysokości stawek czynszu o 20 proc. rok do roku. Przy ul. Makedonija ceny nie zmieniły się. Natomiast przy ul. Viru czynsze wzrosły w 2024 r. o 3 proc. w porównaniu z 2023 r.
Váci Utca w Budapeszcie na prowadzeniu w Europie
– Świat osiągnął kolejny ważny kamień milowy, a czynsze są obecnie średnio wyższe niż przed pandemią. Ten poziom został już dawno osiągnięty w Stanach Zjednoczonych, natomiast region Azji i Pacyfiku właśnie przekroczył tę granicę, a Europa wciąż zmniejsza różnicę. W rezultacie czynsze są teraz średnio o prawie 6 proc. wyższe niż przed pandemią. W liczbach, 72 lokalizacje (52 proc.) osiągnęły lub przekroczyły poziomy sprzed pandemii, podczas gdy 66 lokalizacji (48 proc.) nadal nie odnotowało pełnego odbicia – twierdzą analitycy z Cushman&Wakefield.
Na Starym Kontynencie, chociaż ogólny wzrost czynszów jest niewielki, w kilku miejscach odnotowano wyraźne podwyżki w skali roku. Váci Utca w Budapeszcie prowadzi w regionie, ze wzrostem czynszów o 27 proc. rok do roku. Natomiast tylko 2 z 57 monitorowanych lokalizacji w Europie odnotowały spadek czynszów w tym roku: ul. Kalku w Rydze (-3 proc.) i ul. Ilica w Zagrzebiu (-7 proc.).
Polecamy też:
- Będą strefy czystego transportu. Ale tylko w miastach, które spełnią dwa warunki
- Ceny mieszkań wzrosły we wszystkich dużych miastach. Są jednak dwaj liderzy podwyżek
- Warszawa nie króluje, ale jest w ścisłej czołówce. Oto miasta najbardziej przyjazne studentom
- Wynagrodzenia w Polsce: duże miasta górą, małe gminy w tyle. Najmniej płacą mikrofirmy