W ponad 85 proc. polskich gmin mediana wynagrodzeń jest niższa od poziomu ogólnokrajowego. To oznacza, że prawie 22 mln Polaków żyje w miejscach, gdzie zarabia się mniej niż przeciętnie w kraju.
W zdecydowanej większości polskich gmin mediana wynagrodzeń jest niższa od poziomu ogólnokrajowego. Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego o medianie wynagrodzeń. I wynika z nich, że aż 85,2 proc. gmin w Polsce notuje medianę płac poniżej wartości dla całego kraju. To oznacza, że problem niższych zarobków dotyka ponad 22 mln osób, czyli około 59,2 proc. populacji Polski.
Dane te opierają się na informacjach administracyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwa Finansów. Obejmują one całą gospodarkę, co zapewnia dokładniejszy obraz rzeczywistości niż zestawienia ankietowe, które uwzględniają jedynie sektor przedsiębiorstw.
Mediana vs średnia – gdzie leży prawda o zarobkach?
Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w marcu 2024 roku wyniosła 6549 złotych. To o 23,8 proc. mniej od średniego wynagrodzenia. Ta różnica pokazuje, jak duże jest rozwarstwienie płacowe w Polsce.
– Większe miejscowości oferują lepsze szanse na wyższe zarobki – czytamy w raporcie PIE. Wśród największych miast najwyższą medianę wynagrodzeń odnotowano w Warszawie, gdzie wynosi ona 8,7 tys. złotych. To wynik o 38 proc. wyższy niż mediana dla całego kraju.
Luka płacowa nadal problemem
Raport PIE zwraca uwagę również na problem luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Choć na tle innych krajów Polska wypada stosunkowo dobrze, to nadal miesięczne wynagrodzenie kobiet jest o 6,5 proc. mniejsze niż mężczyzn.
Co ciekawe, im większa organizacja, tym teoretycznie ta różnica jest większa. W firmach zatrudniających mniej niż 5 pracowników luka wynosi -1,9 proc., podczas gdy w przedsiębiorstwach powyżej 1000 pracowników sięga już 19 proc.
Wielkość firmy ma znaczenie
Analiza PIE pokazuje, że wielkość przedsiębiorstwa ma istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia. W firmach zatrudniających ponad 1000 osób średnie wynagrodzenie wynosi około 10 tys. złotych. Jest ono wyższe o 16,7 proc. (a mediana nawet o 21,3 proc.) niż średnia w gospodarce.
Z kolei w mikrofirmach, które zatrudniają 9 pracowników lub mniej, średnie wynagrodzenia wynoszą nieco ponad 5420 złotych i są niższe o 37 proc. niż średnia w gospodarce. To pokazuje, jak duża jest różnica między największymi a najmniejszymi podmiotami na rynku pracy.
Minimalne wynagrodzenie dominuje w mikrofirmach
Jak podaje PIE, w mikrofirmach dominuje wynagrodzenie minimalne. Mediana wynagrodzeń zbliża się do ustawowego minimalnego wynagrodzenia, czyli kwoty 4242 złotych.
– To wskazuje, że przynajmniej połowa pracowników mikroprzedsiębiorstw otrzymuje najniższą możliwą pensję – czytamy w raporcie.