Ograniczenia podróży: w tym artykule na bieżąco podajemy, które kraje ograniczyły wjazd lub całkowicie zamknęły granicę w związku z pandemią koronawirusa.


PILNA AKTUALIZACJA:

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polska zamyka granice dla cudzoziemców, a każdy Polak powracający z zagranicy będzie poddany 14-dniowej kwarantannie.

Dodatkowo Polska wstrzymuje ruch w transporcie międzynarodowym, ale pozostawia ruch czarterowy, a także przywraca kontrolę na wszystkich granicach. Od niedzieli zostaną zawieszone loty międzynarodowe.

WIĘCEJ: Polska zakazuje wjazdu cudzoziemcom i wprowadza restrykcje w związku z epidemią koronawirusa


Inne kraje:

UKRAINA

Ukraińskie władze podjęły decyzję o zamknięciu wszystkich granic w związku z pandemią koronawirusa. Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca terminu wprowadzenia tego postanowienia w życie, podaje RMF 24.

Szczegóły decyzji dotyczące m.in. tego które przejścia graniczne zostaną ostatecznie zamknięte zapadnie najprawdopodobniej jeszcze dziś wieczorem – podczas najbliższego posiedzenia ukraińskiego rządu.

Chodzi o wszystkie przejścia na ukraińskiej granicy, w tym na odcinku z Polską – powiedział w rozmowie z RMF 24rzecznik ukraińskiej służby granicznej Andrij Demczenko

Jak dotąd na Ukrainie zidentyfikowano tylko 1 przypadek zarażenia koronawirusem.

SŁOWACJA

Od piątku 13 marca 2020 roku od godz. 7.00 do odwołania Słowacja wprowadza następujące restrykcje:

  • tymczasowe kontrole graniczne na przejściach granicznych z Austrią, Czechami, Ukrainą i Węgrami;
  • wprowadzenie 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich przyjeżdżających z krajów podwyższonego ryzyka;
  • na granicy słowacko-polskiej kontrole nie zostaną wprowadzone, ale sytuacja będzie monitorowana na bieżąco;
  • zamknięcie międzynarodowych lotnisk dla ruchu osobowego (Bratysława, Koszyce, Poprad);
  • wstrzymanie międzynarodowego transportu osobowego (lotniczego, kolejowego, autobusowego)
  • wstrzymanie transportu międzynarodowego (oprócz zaopatrzenia i  tranzytu);
  • ograniczenie działalności centrów handlowych (za wyjątkiem sprzedaży żywności, lekarstw i artykułów drogeryjnych w najbliższy weekend);
  • zamknięcie barów, restauracji, obiektów sportowych, ośrodków wypoczynkowych (spa, wellness), wszelkich obiektów socjalnych i kulturalnych;
  • ograniczony zostanie krajowy transport osobowy kolejowy i autobusowy.

Osoby przebywające w Republice Słowackiej w trakcie wypoczynku będą miały prawo wyjechać z kraju.

>>> Czytaj także: Pandemia koronawirusa: rząd apeluje o wdrożenie pracy zdalnej. Nie będzie zamykania sklepów ani zakazu wyjazdów z miast

CZECHY

W piątek 13 marca Czechy ogłosiły znaczące ograniczenia w podróżowaniu do kraju oraz wyjazdach z niego. Do Czech nie będą mogli wjeżdżać obcokrajowcy z państw wysokiego ryzyka (Chiny, Iran, Włochy, Korea Południowa, Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Norwegia, Dania, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania, Belgia, Austria), chyba że mają oni prawo stałego pobytu w Czechach, wtedy będą jednak musieli poddać się kwarantannie.

Obywatele pozostałych państw – w tym Polski – mogą wjeżdżać do Czech bez ograniczeń.

Obywatele Czech nie mogą wyjeżdżać do państw wysokiego ryzyka, chyba że mają tam prawo stałego pobytu. Obcokrajowcy mogą wyjechać z Czech do krajów wysokiego ryzyka, ale bez prawa powrotu do czasu zakończenia stanu wyjątkowego. Do krajów nie będących na liście wysokiego ryzyka można wyjeżdżać bez ograniczeń.

Transport towarów odbywa się bez przeszkód. Granicę mogą też przekraczać osoby kierujące środkami masowego transportu, osoby mieszkające i pracujące blisko granicy, a także dyplomaci, służby ratunkowe czy specjaliści zajmujący się epidemią.

Aktualne informacje wraz z listą czynnych przejść granicznych publikują na bieżąco Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej.

SŁOWENIA

Süddeutsche Zeitung podaje również, że Niemcy bez prawa pobytu w Słowenii muszą przedstawić na granicy świadectwo negatywnego przejścia testu na SARS-CoV-2 w języku słoweńskim, włoskim lub angielskim, które nie może być starsze niż trzy dni.

MALTA

Tymczasem Malta nakłada 14-dniową kwarantannę na wszystkich podróżnych z Niemiec, a wiele lotów zostaje odwołanych. Statki wycieczkowe z Włoch, Francji i Hiszpanii nie mogą już zawijać na wyspę.

CYPR, ROSJA

Wszyscy podróżni z Niemiec po przybyciu na Cypr muszą być umieszczeni w 14-dniowej izolacji we własnym domu lub w miejscach wyznaczonych przez władze lokalne. Podobnie w Rosji, z tymże narazie obostrzenie dotyczy tylko przybywających do stolicy kraju, Moskwy.

WĘGRY

Rząd w Budapeszcie wprowadził stan wyjątkowy, powiedział w środę szef gabinetu premiera Gergely Gulyás – informuje Hungary Today.

Obowiązuje zakaz przekraczania granic dla podróżnych z Włoch, Chin, Korei Południowej i Iranu, z wyjątkiem obywateli węgierskich przybywających z tych miejsc, jednak ci będą musieli pozostać w izolacji w domu przez dwa tygodnie po przybyciu.

Aby wyegzekwować ograniczenia w podróżowaniu, przywrócone zostaną kontrole graniczne na węgierskich granicach strefy Schengen ze Słowenią i Austrią. Wszystkie pociągi, autobusy i loty z tych krajów zostaną poddane przywróconym ogólnym środkom kontroli granicznej.

Planuje się wprowadzenie pełnych zasad kontroli granicznej również na granicy węgiersko-chorwackiej do północy w środę, dodał Gergely Gulyás. Dodał, że wszelkie dokumenty, które mają wygasnąć w najbliższej przyszłości, pozostaną ważne w czasie trwania stanu wyjątkowego.

INDIE

Władze Indii zawiesiły wszystkie wizy turystyczne do 15 kwietnia i zapowiedziały, że w ramach walki z koronawirusem poddadzą kwarantannie podróżnych przybywających z siedmiu krajów dotkniętych epidemią.

Środek zapobiegawczy wejdzie w życie 13 marca (SZCZEGÓŁY: Indie zakazują wjazdu wszystkim turystom na teren swojego kraju)

 


Zapisz się na unikalny newsletter 300SEKUND – codziennie rano najważniejsze, sprawdzone informacje o koronawirusie (i nie tylko) na twojej skrzynce >>> Zapisz się tutaj.