Zarządzanie mega projektami, chmura Google czy polska piłka nożna – to nasz subiektywny wybór* najciekawiej zapowiadających się wydarzeń podczas tegorocznej edycji Kongresu 590 w Jasionce obok Rzeszowa.

1. Keynote Speech pt. Mega project management, prof. Bent Flyvbjerg (7.09, 18:40, Sala Plenarna) – Bent Flyvbjerg nie tylko wykładowcą Oxford University, ale także jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w zakresie planowania i zarządzania projektami. Flyvbjerg komentuje wydarzenia gospodarcze na łamach Wall Street Journal, Financial Times, Economist i wielu innych renomowanych pism, stacji telewizyjnych i rozgłośni naukowych. Jesteśmy bardzo ciekawi jego spostrzeżeń na temat tego, jak rozwijać mega projekty w Polsce, wśród których są sieci kolei wielkich prędkości czy planowany Centralny Port Komunikacyjny.

2. Keynote Speech, Robert Enslin, Prezes Google Cloud (8.09, 09:30, Sala Plenarna) – Robert Enslin dołączył do Google w kwietniu tego roku, a wcześniej przez 27 lat zajmował wiele kierowniczych stanowisk w SAP. Tuż przed odejściem z niemieckiego giganta był zarządzającym portfolio produktów chmurowych SAP na całym świecie.

Kilka dni temu ogłoszono, że Chmura Krajowa, instytucja powołana przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju, włączy do swojego portfolio usługi Google Cloud. Dodatkowo Google ogłosił, że otworzy w Warszawie region Google Cloud – hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów chmury Google. Czy prezes Enslin opowie o szczegółach tego przedsięwzięcia?

3. Fuzja Orlenu i Lotosu – nowy wielki polski gracz (8.09, 14:30, Sala B) – w panelu na temat planowanej fuzli Orlenu i Lotosu – dwóch największych polskich firm paliwowych – wezmą udział m.in prezes GPW Marek Dietl, dyrektor Biura Inwestycji Kapitałowych Orlenu Robert Śleszyński oraz prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Tomasz Zieliński.

Jesteśmy szczególnie ciekawi, jak rozmówcy skomentują najnowszy ruch Komisji Europejskiej, która niedawno zawiesiła prace nad procesem wydawania pozwolenia na fuzję i czeka na dodatkowe informacje od Orlenu.

>>> Czytaj więcej o fuzji: Połączenie Orlenu z Lotosem coraz bliżej. Co to oznacza dla obu firm i polskiej gospodarki?

4. Nowoczesna polityka fiskalna a oczekiwania biznesu, Adam Góral, prezes Asseco Poland (8.09, 15:40, Sala F) – Uczciwość, przewidywalność i stabilność tworzonych przepisów są zawsze wymienianie wśród warunków istnienia bezpiecznego i przyjaznego otoczenia biznesowego.

Jak poprawić funkcjonowanie administracji w tym obszarze? O tym opowie Adam Góral, prezes największego w Polsce i jednego z największych w Europie producentów oprogramowania. Asseco zaczęło swoją przygodę w Rzeszowie, a dziś działa w 50 krajach i zatrudnia ponad 24 tys. osób – można więc śmiało założyć, że Adam Góral zna się na biznesie i warto go posłuchać.

5. Elektromobilność – domena dużych miast czy przyszłość transportu krajowego (7.09, 14:50, Sala D) – powszechnie uważa się, że polskie miasta będą szybciej gotowe na rewolucję elektromobilności, bo w mieście łatwiej jest posługiwać się autami EV, których zasięg często nie przekracza trzech setek kilometrów. Jednak w Polsce jest coraz mniej białych plam, ładowarki stoją wzdłuż najważniejszych tras i można podróżować po kraju pojazdami elektrycznymi.

W jakim stopniu za tę infrastrukturę powinno odpowiadać państwo, a ile pozostawić prywatnej inicjatywie? Czy budowa sieci ładowarek jest opłacalna? W tej dyskusji weźmie udział m. in. prezes i właściciel PANEK S.A. Maciej Panek, wiceprezes ds. innowacji w PGE Paweł Śliwa oraz przedstawiciel firmy Bombardier Transportation Piotr Pustoszkin.

Kongres 590 w Jasionce obok Rzeszowa odbędzie się 7 i 8 października i będzie to jego czwarta edycja.

* część programu Kongresu 590 jest wciąż w budowie, więc nasza lista zdecydowanie nie jest ostateczna.