Najszczęśliwszym miastem na świecie jest duńskie Aarhaus, wynika z najnowszej edycji Happy City Index 2024. Tylko nieznacznie ustępują mi Zurych i Berlin. Polskie miasta też znalazły się w zestawieniu, choć są daleko na liście.
Autorzy rankingu we wstępie co prawda wyraźnie podkreślają, że trudno jednoznacznie wskazać, w którym mieście mieszkańcom najlepiej się żyje – bo potencjalnych kryteriów oceny jest bardzo dużo i są subiektywne – ale faktem jest, że Aarhaus zdobyło najwięcej, bo 1749,2 punktów w badaniu. A oceniano 24 różnych obszarów działalności, podzielonych na 5 kluczowych kategorii: mieszkańcy, sposób zarządzania, środowisko i komunikacja .
„Złota” czołówka
Analizowane miasta podzielono na trzy grupy: złotą, srebrną i brązową. Najwięcej poczucia szczęścia daje życie w złotej grupie, w której znalazło się 37 miast.
Numer jeden, czyli Aarhaus został doceniony za wyjątkową jakość zarządzania i innowacje. Według autorów raportu z Institute Quality of Life Aarhaus skutecznie łączy nowoczesne technologie z tradycyjnymi rozwiązaniami, co sprawia, że mieszkańcy mają dostęp do najlepszych usług publicznych. Duży nacisk kładzie się tu na edukację, zdrowie oraz kulturę, co znacząco wpływa na zadowolenie mieszkańców.
Zurych, z wynikiem 1737,0 punktów, przysłużyła się dobra gospodarka i infrastruktury. Miasto oferuje wysokie zarobki, niskie bezrobocie i doskonałe warunki pracy. Poza tym, Zurich jest znany z dbałości o środowisko naturalne, co przekłada się na jakość życia mieszkańców, którzy mogą cieszyć się czystym powietrzem i licznymi terenami zielonymi.
Z kolei Berlin, który zdobył 1720,6 punktów, jest przykładem miasta, które dynamicznie się rozwija, jednocześnie dbając o potrzeby mieszkańców. Miasto inwestuje w nowoczesne rozwiązania transportowe i infrastrukturę, co ułatwia codzienne życie mieszkańców. Berlin jest również centrum kultury i sztuki, co przyciąga wiele osób szukających inspiracji i nowych możliwości.
Dalej w zestawieniu znalazły Göteborg (Szwecja) i Amsterdam. Miasta znalazły się w czołówce, bo, jak podają autorzy raportu zasłużyły na to dzięki skutecznemu zarządzaniu, innowacjom oraz dbałości o środowisko. Wysokie standardy życia, dostęp do edukacji i zdrowia oraz liczne inicjatywy proekologiczne przyczyniają się do wysokiego poziomu szczęścia mieszkańców.
Jak wypadły miasta z Polski
W rankingu znalazło się sześć polskich miast. Najwyżej umieszczoną Gdynię, którą zakwalifikowano do srebrnej grupy. Gdynia zajęła 97 miejsce na 250 badanych miast, z wynikiem 1481,6 punktów.
Według autorów Gdynia wyróżnia się wysokim poziomem edukacji oraz skutecznym zarządzaniem. Miasto inwestuje w nowoczesną infrastrukturę, co poprawia jakość życia mieszkańców. Dodatkowe punkty przyznano jej za ochronę środowiska, co przekłada się na czystość powietrza i dostępność terenów zielonych.
Pozostałe polskie miasta znalazły się w grupie brązowej. Gdańsk, najwyżej sklasyfikowany, bo na 120 miejscu dostał punkty przede wszystkim za gospodarkę i zarządzanie, co przekłada się na stabilność finansową mieszkańców i niski poziom bezrobocia.
Na 147. miejscu znalazł się Rzeszów z wynikiem 1391,6 punktów. Bo, jak uznali autorzy rankingu, jest miastem dynamicznie rozwijającym się gospodarczo, w tym dużo inwestuje w infrastrukturę.
Kolejne trzy miejsca zajęły Katowice (177 miejsce), Warszawa (202) i Wrocław (235).
oprac. mach
Polecamy także:
- Liczby pokazują, gdzie żyje się najlepiej, ale mieszkańcy wiedzą swoje. Nowy ranking miast [GRAFIKA]
- Oto mapa polskich płac. Mamy nowy ranking zarobków w największych miastach [GRAFIKA]
- Najdroższe miasta świata w 2024 roku. To opłaty za mieszkania windują w nich koszty życia
- Migranci zarobkowi z Azji i Ameryki Łacińskiej wybierają Polskę. Oto co ich przyciąga [GRAFIKA]
Chyba chodzi o Aarhus 😉