Brytyjsko-holenderski koncern naftowy Shell jest w trakcie transakcji przejęcia francuskiego dewelopera dryfujących morskich farm wiatrowych Eolfi. W ten sposób firma chce rozszerzyć swoje portfolio na rynku energetyki offshore’owej, informuje Recharge News.

„Eolfi jest pionierem w zakresie technologii dryfujących morskich elektrowni wiatrowych. Wierzymy, że połączenie eksperckiej wiedzy Eolfi i zasobów, oraz zdolności do ekspansji koncernu Shell, pozwoli na znaczące rozszerzenie naszej działalności w sektorze energetycznym” – powiedziała Dorine Bosman, wiceprezes ds. offshore’u w Shell.

Eolfi zatrudnia obecnie 65 osób w Paryżu, Marsylii, Lorient oraz Montpellier. Jak dotąd firmie udało się rozwinąć 200 projektów morskich i lądowych elektrowni wiatrowych. Technologia dryfujących farm wiatrowych jest przedmiotem szczególnego zainteresowania Eolfi od 2012 roku.

Z kolei Shell swoje inwestycje w dryfujące elektrownie rozpoczął w 2015 roku. Od tego czasu koncern zainwestował już w projekty tego typu w Stanach Zjednoczonych, Norwegii oraz Korei Południowej.

Przejęcie Eolfi przez Shella jest obecnie przedmiotem zwyczajowych kontroli ze strony regulatorów i oczekuje na zgodę odpowiednich instytucji. Zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem transakcja zostanie zrealizowana w ciągu najbliższego miesiąca.

>>>Czytaj też: Shell inwestuje w energetykę