Francuski rząd ogłosił w poniedziałek swoje plany dotyczące budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW u wybrzeży Normandii, informuje Renewables Now.

Zgodnie z informacjami podanymi przez francuskie Ministerstwo ds. Transformacji Ekologicznej i Solidarnej elektrownia ma składać się z 80 turbin o mocy 12 MW każda, które zostaną rozlokowane w miejscu o “bardzo korzystnych” warunkach wietrznych.

Teraz plan wejdzie w fazę konsultacji społecznych, które potrwają od 15 listopada 2019 r. do 15 maja 2020 r.

Francja zamierza niemal podwoić moc uzyskiwaną ze źródeł odnawialnych do 113 GW jeszcze przed 2028 rokiem oraz zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym do 40 proc. przed rokiem 2030.

“Rozwój energetyki odnawialnej, zwłaszcza na morzu. jest kluczowym elementem dywersyfikacji miksu energetycznego Francji” – stwierdziła minister ekologii Elisabeth Borne.

W tym roku Francja zwiększyła swój cel dla budowania nowych morskich instalacji wiatrowych do 1 GW rocznie.

Także polski rząd planuje wykorzystać morską energię wiatrową do dywersyfikacji miksu energetycznego. W kwietniu Grzegorz Tobiszewski, wiceminister energii, zapowiedział, że Polska chce zainwestować 140 mld zł, za które ma powstać 9 do 10 GW w offshore’owych farmach wiatrowych.

Pod koniec października polski gigant energetyczny PGE poinformował, że wraz wybuduje dwie farmy wiatrowe offshore o mocy 2,5 GW wraz z duńskim koncernem Orsted, jednym z europejskich liderów transformacji energetycznej.

Według opinii ekspertów globalny przemysł produkcji energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych w przyszłości urośnie 15-krotnie i osiągnie wartość 1 biliona dolarów.

>>> Czytaj też: Ministerstwo Energii: projekt ustawy wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest gotowy