Norweski koncern gazowy i petrochemiczny Equinor przejął od spółki Polenergia 50 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej Bałtyk I, informuje Power Technology.

Jako udziałowiec Equinor będzie odpowiedzialny za budowę i realizację fazy operacyjnej projektu. Po ukończeniu Bałtyk I ma osiągnąć moc 1560 MW.

W efekcie tej transakcji norweska spółka stała się udziałowcem we wszystkich trzech dużych projektach offshore’owych realizowanych na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Elektrownie Bałtyk II i Bałtyk III mają osiągnąć sumaryczną moc 1440 MW i zostać oddane do użytku w latach 2025-2027. Equinor posiada wraz z Polnenergią po 50 proc. udziałów w każdym z trzech projektów.

Polska jest ważnym rynkiem dla naszej firmy, więc jesteśmy zadowoleni z możliwości kontynuowania naszej współpracy z Polenergią, która jest doświadczoną firmą z głęboka wiedzą dotyczącą polskiego rynku energetycznego” – powiedział Jens Økland, wiceprezes firmy Equinor.

W październiku zamiar budowania morskich farm wiatrowych na polskim wybrzeżu Bałtyku ogłosiła Polska Grupa Energetyczna. Partnerem w tym przedsięwzięciu ma być duński Orsted. Powstać mają dwa projekty offshore o łącznej mocy 2,5 GW.

Budowa morskich farm wiatrowych to część szerszej strategii rządu, aby zmniejszyć emisje CO2 do atmosfery i ograniczyć uzależnienie Polski od węgla. Za 11 lat odnawialne źródła energii mają stanowić 21-23 proc. w finalnym zużyciu energii, a aktywny rozwój morskich farm wiatrowych ma się zacząć po 2025 roku.

>>>Czytaj też: Siemens Gamesa dostarczy najnowsze modele swoich turbin wiatrowych dla Vatenfalla