W 2019 roku w UE-27 łączne wydatki rządów centralnych i samorządów na ochronę środowiska wyniosły 0,8 proc. PKB – wynika z danych Eurostatu. Polskie wydatki na ten cel nie przekroczyły 0,5 proc. PKB.
Dane na temat wydatków na ochronę środowiska Eurostat określa zgodnie z prawem UE. Mierzą one zasoby ekonomiczne poświęcone przez całą gospodarkę na działania zapobiegające zanieczyszczaniu i jakiejkolwiek innej degradacji środowiska.
Ogólnie wydatki na środowisko w krajach UE (tj. środki przeznaczone przez gospodarstwa domowe, korporacje i rządy) średnio sięgały około 2 proc. PKB i wyniosły około 269 miliardów euro – wynika z szacunków Eurostatu.
Ile na ochronę środowiska wydają rządy państw UE?
Wydatki rządu i instytucji samorządowych na cele ochrony środowiska są jednak zaledwie częścią składową całych wydatków na ten cel w danym kraju.
Największy wkład w krajowe wydatki na środowisko Eurostat odnotował w 2019 roku ze strony sektora przedsiębiorstw (57 proc. wydatków krajowych). Sektor instytucji rządowych i samorządów wydał na środowisko 22 proc., a gospodarstwa domowe 21 proc.
W 2019 roku same tylko nakłady rządowe na ochronę środowiska w krajach Unii Europejskiej wahały się między 0,2 proc. PKB a 1,4 proc. PKB.
Jest to liczba zgodna z wieloletnimi danymi dla UE. W latach 1995–2019 wydatki UE-27 na ochronę środowiska pozostawały względnie stabilne i wahały się między 0,7 proc. a 0,8 proc. PKB. Jego udział w wydatkach ogółem również pozostawał względnie stabilny, wahając się od 1,4 proc. do 1,7 proc. ogółu wydatków.
Najwyższe wydatki rządowe w relacji do PKB na ochronę środowiska w wysokości 1,4 proc. PKB miały w 2019 roku Grecja, Malta i Niderlandy. Najniższe – w wysokości 0,2 proc. – Finlandia.
Z poniższych danych danych Eurostatu możemy wyczytać, jaki procent rządowych wydatków stanowiły te na ochronę środowiska w całej UE i w poszczególnych państwach członkowskich. Dane te pokazują również, na jakie dokładnie cele przeznaczono te środki.
Polski rząd i samorządy w 2019 roku wydały na ten cel 0,5 proc. PKB. Z tego 0,1 proc. na gospodarowanie odpadami, 0, 2 proc. na zarządzanie ściekami, 0,1 procent na walkę z zanieczyszczeniami, 0 na ochronę bioróżnorodności oraz badania i rozwój w obszarze ochrony środowiska.
Czytaj także: Nie, przeciętny Polak nie zarabia 6 tys. zł brutto. Tłumaczymy, jak interpretować nowe dane GUS
Uwaga: Dane dotyczące rocznych statystyk finansów sektora instytucji rządowych i samorządowych są gromadzone przez Eurostat na podstawie programu transmisji danych Europejskiego Systemu Rachunków (ESA 2010). Oparty jest na klasyfikacji wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych.
Dzieli je ona na dziesięć głównych kategorii: działalność ogólnopaństwowa; obrony; bezpieczeństwo i porządek publiczny; sprawy gospodarcze; ochrona środowiska; mieszkalnictwo i sprawy społeczne; zdrowia; rekreacja, kultura i religia; edukacji; ochrona socjalna.
Z kolei te działy te dzieli się dalej na „grupy”, które w odniesieniu do „ochrony środowiska” są przedstawione na wykresie (gospodarka odpadami, zarządzanie ściekami, redukcja zanieczyszczeń, ochrona bioróżnorodności i krajobrazu, badania i rozwój w obszarze ochrony środowiska, inne). Tylko wydatki z tych kategorii brane są pod uwagę w tych wyliczeniach.
ITER – czym jest reaktor, w którym za rekordowe sumy UE chce odtworzyć procesy z jądra Słońca