Unia Europejska chce, aby w przyszłości coraz większą rolę w energetyce i transporcie odgrywał czysty wodór; Polska może na tym skorzystać, a drogą do tego ma być Strategia Wodorowa. O co w niej chodzi?
Wodór może być cichym bohaterem w walce o dekarbonizację i zapobieganiu dalszym zmianom klimatu.
Obecnie – stan na 2020 r. – blisko 95 proc. wodoru jest produkowana z paliw kopalnych poprzez reforming parowy gazu ziemnego, częściowe utlenianie metanu i gazyfikację węgla. Inne metody produkcji wodoru obejmują gazyfikację biomasy i elektrolizę wody. Ta ostatnia może być przeprowadzana bezpośrednio przy użyciu dowolnego źródła energii elektrycznej, np. energii słonecznej, czy wiatrowej.
To właśnie w bezemisyjnej metodzie pozyskiwania wodoru z odnawialnych źródeł energii pokładane są największe nadzieje: może być wykorzystany do napędzania pojazdów, czy magazynowania energii.
“Wodór wskazuje się często jako jedno z najatrakcyjniejszych rozwiązań, gdyż jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na kuli ziemskiej, a podczas jego spalania lub reakcji w urządzeniach elektrochemicznych, takich jak ogniwa paliwowe, nie wydzielają się praktycznie żadne szkodliwe substancje” – informuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o którym 300Gospodarka pisała tutaj.
Wodór na rynku
Ciągle znajdujemy nowe obszary możliwego zastosowania wodoru. Zakłada się, że do 2022 roku wartość rynku wodoru może wynieść 600 mld zł, co stanowi 35 proc. wzrost w stosunku do roku 2015.
Polska już dziś jest jednym z głównych producentów wodoru w Europie. Najwięcej wytwarza się go w zakładach Grupy Azoty, ale wytwarza się go także w przemyśle petrochemicznym oraz innych zakładach przemysłowych, niemniej nie jest to w całości wodór produkowany w spób bezemisyjny.
Polska Strategia Wodorowa
Żeby nasz kraj mógł skorzystać z możliwości jakie oferuje wodór, konieczne jest uwzględnienie rozwoju wodoru w ustawodawstwie i strategii państwa. Po to powstała Polska Strategia Wodorowa. Jest to część większej strategii polskiego rządu.
Wpisuje się między innymi w założenia zawarte w Krajowych Planach na rzecz energii i klimatu (KPEiK), Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP2040), Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku) oraz Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.
Czytaj też: Bezemisyjna transformacja w Watykanie: Papież Franciszek otrzymał papamobile napędzane wodorem
Jest także zgodna z europejskimi strategiami dotyczącymi rozwoju wodoru. W grudniu Polska razem z 22 pozostałymi państwami UE podpisała porozumienie w obszarze niskoemisyjnego i produkowanego z wykorzystaniem energii odnawialnej wodoru. Celem wspólnej inicjatywy ma być budowa łańcucha wartości wodoru w UE, który umożliwi wykorzystanie go w transporcie, energetyce i przemyśle.
Strategia to odpowiedź na zmiany, które już mają miejsce w Unii Europejskiej oraz wyścigiem technologicznym w tym obszarze.
6 głównych celów nowej strategii
1. Wdrożenie technologii wodorowych w sektorze energetycznym.
2. Rozwój wodoru jako alternatywnego paliwa w transporcie. Może się przyczynić do przekształcenia tego sektora w
niskoemisyjny.
3. Wsparcie dekarbonizacji przemysłu: wodór może istotnie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w polskiej gospodarce, zwłaszcza w sektorach trudnych do zelektryfikowania.
4. Produkcja wodoru w nowych obiektach. Chodzi o to, by zapewnić produkcjeę wodoru w nisko- i zeroemisyjnych źródłach. Dlatego rząd planuje wprowadzić zachęty do innowacyjnych działań. Docelowo umożliwią one polskim przedsiębiorcom wykorzystanie środków finansowych oferowanych przez UE i międzynarodowe instytucje finansowe do rozwoju wodoru.
5. Wydajna i bezpieczna dystrybucja wodoru
6. Stworzenie stabilnego otoczenia prawnego. To konieczne, by przepisy wyeliminowały bariery dla rozwoju rynku wodoru. To także szansa, by stopniowo zwiększać wykorzystanie odnawialnej energii do elektrolizy wodoru.
Polska strategia będzie uwzględnaić 40 środków, mających doprowadzić do osiągnięcia tego celu. Strategia sięga 2030 roku z perspektywą 2040 roku. Rząd planuje ją opublikować w pierwszym kwartale 2021 roku.
Jak wykorzystać wodorowy potencjał Polski? [RAPORT 300RESEARCH]